Εθνική Κορασίδων: Νίκησε τη Σερβία και παρέμεινε στη League A

Η Εθνική Κορασίδων νίκησε τη Σερβία και παρέμεινε στη League A του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε 2-1 της οικοδέσποινας Σερβίας στην Στάρα Πάζοβα και ολοκλήρωσε με επιτυχία τον κύκλο των αγώνων της στην 2η προκριματική φάση της League A του EURO WU-17 παραμένοντας για άλλη μια χρονιά στην κορυφαία λίγκα της ηλικιακής κατηγορίας.

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό η Ίβιτς μπήκε στην περιοχή αλλά νικήθηκε σε τετ α τετ από την Μίλινιτς και στη συνέχεια της φάσης το σουτ της Πλατανιά από τη μεγάλη περιοχή κατέληξε λίγο άουτ. Στο 19ο λεπτό η Μανουκαράκη πραγματοποίησε εντυπωσιακή διπλή επέμβαση, πρώτα σε τετ α τετ της Βάσιτς και στη συνέχεια σε σουτ της Πόποβιτς. Στο 30ό λεπτό η Σερβία έμεινε με 10 παίκτριες λόγω αποβολής της Μίλινιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Εθνική προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή και στο 42′ το σουτ της Πλατανιά από κοντά απομάκρυνε εντυπωσιακά η Στεφάνοβιτς, ενώ στο 45′ η ίδια παίκτρια εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ της σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του 2ου ημιχρόνου οι παίκτριες του Γιώργου Παπακώστα ήταν ανώτερες από τις αντιπάλους τους, αλλά η Σερβία αμύνθηκε μαζικά χωρίς να αφήνει ιδιαίτερα κενά στην άμυνά της. Το πολυπόθητο γκολ για τη “γαλανόλευκη” ήρθε στο 79ο λεπτό με κεφαλιά της Ντάτη από κοντά μετά από κόρνερ της Αργυρίου. Στο 81ο λεπτό η Εθνική πέτυχε δεύτερο γκολ με το μακρινό σουτ της Νάνου εκτός περιοχής να καταλήγει στα δίχτυα της Στεφάνοβιτς. Το μόνο που κατάφερε η Σερβία ήταν να μειώσει στο 89ο λεπτό με πλασέ της Σινάνοβιτς αλλά το τελευταίο σφύριγμα της Καρολαϊν Γένσεν βρήκε την αποστολή της Εθνική Ομάδας να πανηγυρίζει την επίτευξη του στόχου της παραμονής στη League A της κατηγορίας.

Σερβία (Αλεξάντερ Πέτροβιτς): Μίλινιτς, Βάσιτς (69′ Μίτιτς), Λούκιτς, Τοντόροβιτς (33΄Στεφάνοβιτς), Σινάνοβιτς, Μλαντίνοβιτς, Ποπόφ (67′ Νίκολιτς), Ντράγκανιτς, Τοπάλοφ, Πόποβιτς, Κουζμάνοβιτς (46′ Νίνκοβιτς).

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Μανουκαράκη, Κώστα, Θεοδωράκη (63′ Βλάχου), Ντάτη, Μπάρτζακλη, Μαλαμούση, Αργυρίου, Μούγιου, Ίβιτς (89′ Δέλιου), Τζούρτζεβιτς, Πλατανιά (68′ Νάνου).