Εθνική Νεανίδων μπάσκετ: Ήττα αποκλεισμός για την Εθνική

Η Εθνική ομάδα των Νεανίδων ηττήθηκε από την Πολωνία και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Την ήττα από την Πολωνία με 69-46 γνώρισε η Εθνική Νεανίδων και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού U18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Στην Ελλάδα ουσιαστικά κόστισε το τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχε μόλις τρεις πόντους κάτι το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Πολωνία να πάρει διαφορά και να την κρατήσει ως το τέλος.

Η Πολωνία αιφνιδίασε την Εθνική στο ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε με 5-0, όμως στη συνέχεια η Ελλάδα βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ και κατάφερε να κάνει το 16-12 (8’30’’) με τρίποντο της Μπαξεβάνου.

Η Ελλάδα έφτασε στο +6 (18-12, 10’45’’), αλλά η Πολωνία επέστρεψε φέρνοντας την διαφορά στον πόντο (18-17). Κούπερ και Παλάσκα έδωσαν λύσεις κάνοντας το 25-17 (13’ 15’’), με την Πολωνία να χτυπά από τη γραμμή των 6,75μ. παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (35-32) με το τέλος του ημιχρόνου.

Η Πολωνία έφτασε τη διαφορά στο +9 (44-35, 26’) και λίγο πιο μετά στο +13 (48-35 29’) με την Εθνική να έχει πετύχει μόλις τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτα κάνοντας παράλληλα και πολλά λάθη. Δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και λύσεις στην επίθεση.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Πολωνία να φτάνει στην νίκη με 69-46 και να προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Εθνική μας ομάδα θα προσπαθήσει να διατηρήθει στην κατηγορία αντιμετωπίζοντας αρχικά την Ουγκαρία για τις θέσεις 9-16 του τουρνουά.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική ομάδα ήταν η Παλάσκα με 14 πόντους.

Διαιτητές: Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Κογίτσι (Τουρκία), Μπελούσοβα (Λετονία)
Δεκάλεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Μπαξεβάνου 9(1), Δαμουλάκη 11, Κελεμένη 4, Παλάσκα 14(2), Παναγιωτίδη 2, Αλεξιά, Χρηστάκη, Κούπερ 4, Σταματάκη, Τσάμη, Βασιλείου 2.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ
Δείτε ξανά τον αγώνα ΕΔΩ

Κώστας Κεραμιδάς: «Κάναμε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο»

Στα προβλήματα που παρουσίασε η Εθνική Νεανίδων στο δεύτερο ημίχρονο στάθηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Κεραμιδάς μετά το τέλος του αγώνα με την Πολωνία.

«Στο σημερινό παιχνίδι η Πολωνία έπαιξε καλύτερα από εμάς. Δεν μπορέσαμε να έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας. Μείναμε μέσα στον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως δεν καταφέραμε να βρούμε καμιά λύση στην επίθεση. Βάλαμε λίγους πόντους και αυτό όσο περνούσε η ώρα επηρέασε και την άμυνα με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να μπούμε στην διεκδίκηση της νίκης. Η Πολωνία ήταν καλύτερη και μας κέρδισε δίκαια. Κάναμε ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο», ανέφερε χαρακτηριστικά.