Εθνική Νεανίδων: Δεύτερη φιλική ήττα από τη Σερβία

Φιλική ήττα από τη Σερβία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα γνώρισε η Εθνική Νεανίδων – Οι δηλώσεις του Γιώργου Παπακώστα.

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 1-3 από την αντίστοιχη της Σερβίας σε φιλική αναμέτρηση η οποία διεξήχθη στο Στάδιο Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τη συμμετοχή τους στην 2η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19 2023.

Στο 9ο λεπτό το δυνατό σουτ της Καρυπίδη σταμάτησε στο δοκάρι. Η Σερβία προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με σκόρερ την Μάτεγιτς η οποία μπήκε στη περιοχή και νίκησε την Στανίνου σημειώνοντας το 0-1. Ένα λεπτό αργότερα η Εθνική Ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 με διαγώνιο σουτ της Χαλατσογιάννη από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα της Γιαννακά.

Στο 66ο λεπτό η Μάτεγιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ από πάσα της Σάριτς και σημείωσε το 1-2. Η Μάτεγιτς στο 86ο λεπτό σημείωσε χατ τρικ με σουτ από τη μεγάλη περιοχή διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Τον αγώνα της Εθνικής Νεανίδων με την Σερβία στο στάδιο Νέας Σμύρνης παρακολούθησε ο τεχνικός διευθυντής των Εθνικών Ομάδων Κώστας Κωνσταντινίδης και ο Πρόεδρος της Επιτροπής ποδοσφαίρου γυναικών Κυριάκος Φύτρας.

Η σύνθεση της Εθνικής: Στανίνου, Κέτα, Γεωργουλά (46′ Ασημίνου), Γκούνη – Παπαϊωάννου, Πλακιά (46′ Σιδηροπούλου), Γιαννακά (89′ Τριανταφύλλου), Κωστοπούλου (83΄Παυλοπούλου), Καρυπίδη (46′ Νταρζάνου), Στεργιούλη, Χαλατσογιάννη, Μπριάνα.

Το γκολ της Εθνικής:

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ethniki Omada (@ethnikiomada)

Ο προπονητής της Εθνικής Νεανίδων Γιώργος Παπακώστας μίλησε μετά τη λήξη της δεύτερης φιλικής αναμέτρησης με την ομάδα της Σερβίας για την προετοιμασία της Εθνικής Ομάδας ενόψει της 2ης προκριματικής φάσης EURO WU-19 και τον στόχο της παραμονής στην League A του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

“Δώσαμε δύο δυνατές φιλικές αναμετρήσεις με την ομάδα της Σερβίας ώστε να αποκτήσουμε αγωνιστικό ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια. Δοκιμάσαμε αρκετές νέες παίκτριες και συστήματα ώστε να αξιολογήσουμε όλα τα δεδομένα ενόψει του επίσημου τουρνουά στα τέλη Μαρτίου. Θα ήθελα η ομάδα να έχει μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας και αγωνιστικότητας αλλά έχουμε στη διάθεση μας ένα μήνα για να προετοιμαστούμε κατάλληλα για την 2η προκριματική φάση και είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρουμε να βρισκόμαστε στο επιθυμητό αγωνιστικό επίπεδο ώστε να πετύχουμε στον στόχο της παραμονής στην League A του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.”