Εθνική Νεανίδων: Φιλική ήττα από τη Βόρεια Ιρλανδία

Ήττα της Εθνικής Νεανίδων από τη Βόρεια Ιρλανδία σε φιλική αναμέτρηση.

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 1-0 από την αντίστοιχη της Βόρειας Ιρλανδίας σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο Blanchflower Stadium του Μπέλφαστ. Το γκολ για την οικοδέσποινα σημείωσε η Γουέιρ στο 53′ με σουτ από τη μεγάλη περιοχή, ύστερα από απόκρουση της Μούγιου σε κεφαλιά της Κερ.

Η Εθνική πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, δημιούργησε φάσεις, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν επετεύχθη. Στο 78′ λεπτό η Σμιθ απομάκρυνε την κεφαλιά της Αεράκη από τη μικρή περιοχή και στο 90′ λεπτό η κεφαλιά της Τσαρουχά σταμάτησε στο δοκάρι.

Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου στις 17:00, οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες και πάλι στο Blanchflower Stadium. Οι δύο φιλικές αναμετρήσεις εντάσσονται στο πλαίσιο προετοιμασίας των 2 ομάδων για τη συμμετοχή τους στην 2η προκριματική φάση του EURO WU-19 τον προσεχή Απρίλιο.

Η σύνθεση της Εθνικής: Μούγιου, Ζάγκλη, Στεργιούλη (46′ Ραπάνη), Τσαρουχά, Χαλατσογιάννη, Μπριάνα (72′ Κωστοπούλου), Γκούφα, Καρυπίδη, Νταρζάνου, Σιδηροπούλου (62′ Αεράκη), Κούτσος (46′ Σιαφαρίκα).