La Liga: Λυτρωτής ο Μόντριτς για την Ρεαλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης με αρχηγό τον Μόντριτς  νίκησε την Σεβίλλη.

Για την 26η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 την Σεβίλλη, ο 38χρονος Λούκα Μόντριτς διατήρησε την ομάδα του στο +8 από την δεύτερη Μπαρτσελόνα και στο +9 από την τρίτη Τζιρόνα.

Η «βασίλισσα» ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, στο 10’είχε ακυρωθέν γκολ με τον Βάθκεθ μετά από κλέψιμο του Νάτσο και ασίστ του Βινίσιους Ζούνιορ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω VAR, αφού σημειώθηκε φάουλ του Νάτσο στον Εν – Νεσίρι.

Η ομάδα του Αντσελότι όσο περνούσε η ώρα πίεζε και το γκολ ήρθε στο 81’ με τον Μόντριτς.

Λας Πάλμας και Οσασούνα κόλλησαν στο ισόπαλο 1-1, ο Γκαρθία άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Παμπλόνα στο 49′ ,ο Ροντρίγκεθ έφερε το ματς στα ίσια  τρία λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν – Λούκας Βάθκεθ, Νάτσο (74’ Μόντριτς), Ρούντιγκερ, Μεντί – Βαλβέρδε, Κρόος, Τσουαμενί – Μπραΐμ Ντίαθ (90’ Ντάνι Θεμπάγιος) – Ροντρίγκο (90’ Άλβαρο Ροντρίγκες), Βινίσιους Ζούνιορ.

Σεβίλλη (Κίκε Σάντσεθ Φλόρες): Νάιλαντ – Χεσούς Νάβας (75’ Χουάνλου), Μπαντέ, Σέρχιο Ράμος, Κίκε Σάλας (90’ Νιανζού), Οκάμπος (90’ Γιανουζάι) – Όλιβερ Τόρες (75’ Βέλις), Σουμαρέ, Σο – Εν Νεσίρι, Ρομέρο (75’ Σούσο).