Εθνική Νεανίδων: Φιλική νίκη επί της Βόρειας Ιρλανδίας

Φιλική νίκη της Εθνικής Νεανίδων επί της Βόρειας Ιρλανδίας.

Η Εθνική Νεανίδων επικράτησε με ανατροπή με 3-1 της Βόρειας Ιρλανδίας σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο Blanchflower Stadium του Μπέλφαστ. Η Εθνική σημείωσε τα 2 τελευταία γκολ σε διάστημα που αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιρίστριες. Παρά την υπεροχή της Εθνικής Ομάδας, η οικοδέσποινα προηγήθηκε στην αντεπίθεση με σουτ της Γκίλμουρ στο 33ο λεπτό.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παπακώστα πίεσαν, δημιούργησαν φάσεις για την ισοφάριση και τελικά τά κατάφεραν στο 72ο λεπτό, όταν η Φακίνου βρήκε στην πλάτη της άμυνας την Χαλατσογιάννη, η οποία με  με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 85′ η Σιαφαρίκα αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον αντίχειρα και η Εθνική ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτριες. Στον επιπλέον χρόνο των καθυστερήσεων η Φακίνου με 2 γκολ χάρισε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αρχικά στο 92ο λεπτό  με πλασέ από πλάγια θέση και στο 95ο με μακρινό σουτ εκτός περιοχής.

Οι δύο φιλικές αναμετρήσεις εντάσσονται στο πλαίσιο προετοιμασίας των 2 ομάδων για τη συμμετοχή τους στην 2η προκριματική φάση του EURO WU-19 τον προσεχή Απρίλιο.

Η σύνθεση της Εθνικής: Μούγιου, Κουκουλάκη, Βαλκάνη, Τσαρουχά, Μπριάνα, Καρυπίδη, Φακίνου, Σιαφαρίκα, Αεράκη, Ραπάνη, Κωστοπούλου.

Αγωνίστηκαν ακόμη και οι: Κατεργιαννάκη, Κούτσος, Λαζαράκη, Νταρζάνου, Χαλατσογιάννη, Κουρούπη.