Εθνική Νεανίδων: Ήττα από την Τσεχία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ήττα της Εθνικής Νεανίδων από την Τσεχία.

Στον τελευταίο αγώνα της για τον 1ο γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων, με αντίπαλο την Ουαλία, θα κριθεί η παραμονή της Εθνικής Ελλάδας στην League A, μετά την ήττα της από την Τσεχία με 2-0.

Στο δεύτερο ματς της Εθνικής στο τουρνουά που διεξάγεται στο Κάρντιφ, οι Τσέχες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν τις αγωνιστικές προϋποθέσεις για την επικράτησή τους. Αυτή, τελικά, «σφραγίστηκε» με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα της Τρούξοβα στο 49ο και της Κρεΐτσοβα στο 57ο λεπτό.

Τσεχία: Γίλκοβα, Μρασκόβα, Αμπαντάλοβα, Μπάρκοβα, Κρεΐτσοβα, Σετνίτσκοβα (46’ Καλντέσοβα), Μπέντοβα, Χλαβάτσοβα (82’ Κρούτοβα), Φρεϊσλέροβα (27’ Τρούξοβα), Γιαντσάροβα, Βιτόβα (66’ Πολάσκοβα).

Ελλάδα: Πεταλωτή, Κουκουλάκη, Ζαγκλή (63’ Ραπάνη), Τσαρουχά, Φακίνου (54’ Λαζαράκη), Γιοβάνη, Μπριάνα (86’ Αεράκη), Κωστοπούλου, Νταρζάνου, Καρυπίδη, Χαλατσογιάννη (86’ Σιαφαρίκα).