Εύκολα η Ατλέτικο, δύσκολα η Σεβίλλη

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε εύκολα με “4αρα” την Κάντιθ, ενώ η Σεβίλλη κέρδισε με τα χίλια ζόρια την Οσασούνα με πέναλτι.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε “περίπατο” με την Κάντιθ, “διαλύοντας” τους “νεοφώτιστους” με σκορ 4-0 στο Μετροπολιτάνο, για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Μεγάλο πρωταγωνιστής ο Ζοάο Φέλιξ που πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ. Τα άλλα δύο τέρματα πέτυχαν Γιορέντε και Σουάρες.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Όταν ο τερματοφύλακας της Κάντιθ έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, βγήκε μακριά από την εστία και συγχρόνως έχασε και την μπάλα από τα χέρια του, αποδέκτης έγινε ο Γιορέντε που έβγαλε την σέντρα και ο Ζοάο Φέλιξ με κεφαλιά έκανε το σκορ 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σιμεόνε αύξησε περισσότερο την πίεσή της και στο 22′ ο Γιορέντε “έκλεψε” την μπάλα από τον αμυντικό των φιλοξενούμενων που αδράνησε και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Φερνάντεζ, που και σε αυτή έφερε ευθύνη και σκόραρε για το 2-0 των “Μαδριλένων”.

Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Πόνσε από πολύ μακριά, κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Στο 51′ η Ατλέτικο έκανε το 3-0 με τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική κάθετη πάσα του Φέλιξ που τον έβγαλε μόνο του. Αν και αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, με την χρήση του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 59′ ο Ισκέρδο έκανε ένα πολύ καλό σουτ από αρκετά μακρινή απόσταση, ο Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια οι “ροχιμπλάνκος” κατέβασαν ταχύτητα, έχοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Στο 85′ ο Κορρέα έκανε μια κούρσα και σούταρε από κοντινή απόσταση, αλλά την προσπάθειά του σταμάτησε ο Λεντέσμα.

Η Ατλέτικο πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 90+1′, όταν ο Κορρέα έβγαλε καταπληκτική ασίστ στον Φέλιξ που νίκησε τον τερματοφύλακα της Κάντιθ στο τετ-α-τετ και έκανε το 4-0.

Κίτρινες: 57′ Γιόνσον, 85′ Κοντόμπια

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Τρίπιερ, Σουάρες (72′ Λεμάρ), Σαούλ, Γιορέντε (55′ Κορρέα), Κόκε (72′ Κοντόμπια), Ζοάο Φέλιξ, Χερέρα (62′ Τορρέιρα), Χερμόσο, Χιμένεζ.

Κάντθ (Άλβαρο Κερβέρα): Λεντέσμα, Λοζάνο (61′ Περέα), Νεγρέδο, Σάντσεζ Πόνσε, Γιόνσον (72′ Γκαρίντο), Φερνάντεζ (61′ Πόμπο), Εσπίνο (46′ Ισκέρδο), Φάλι, Κάλα, Άλεξ, Ακάπο (46′ Αλκάλα).

Σεβίλλη-Οσασούνα 1-0

Η Σεβίλλη επικράτησε με 1-0 της Οσασούνα στο Σάντσεζ Πιθχουάν, σε ένα κακό παιχνίδι χωρίς ποδοσφαιρικό θέαμα, για την 9η αγωνιστική της La Liga.

H ομάδα του Λοπετέγι σαφώς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μετουσίωσε την υπεροχή της σε ευκαιρίες.  Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ του Όλιβερ Τόρρες στο 29′ που πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μία κεφαλιά του Μπουντιμίρ στο 24′, που επίσης κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μία αξιόλογη φάση έγινε που καθόρισε και το παιχνίδι. Ο Οκάμπος ανατράπηκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιο για διαμορφώσει το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 38′ Ουνάι Γκαρσία,77′ Ράκιτιτς, 80′ Οϊέρ, 87′ Φερνάντο, 90+1′ Νταβίντ Γκαρσία

Σεβίλλη (Ζουλιέλ Λοπετέγι): Μπόνο, Οκάμπος, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια (42′ Εσκουντέρο), Εν Νέσρι (89′ Βάσκεζ), Φερνάντεζ (68′ Ντε Γιόνγκ), Φερνάντο, Τζόρνταν (89′ Γκουντέλι), Κουντέ, Νάβας (46′ Ράκιτιτς), Τόρρες.

Οσασούνα (Γιαγκόμπα Αρρασάτε): Χερέρα, Τόρρο (16′ Οϊέρ), Ροκάνγκλια, Μονκαϊόλα, Τζόνι, Ουνάι Γκαρσία (67′ Βιντάλ), Ρούμπεν Γκαρσία (67′ Τόρρες), Νταβίντ Γκαρσία, Ένριχ (83′ Γκόμεζ), Κρούζ  (83′ Γκόμεζ), Μπουντιμίρ.