Serie A: Έχασε βαθμούς η Φιορεντίνα, νίκες για Κάλιαρι και Σπέτσια

No goal – no party για Πάρμα και Φιορεντίνα που κόλλησαν στο «μηδέν», εύκολες νίκες για Κάλιαρι και Σπέτσια.

Στο «Έρνιο Ταρντίνι», Πάρμα και Φιορεντίνα έμειναν άσφαιρες, με το 0-0 να δίνει σε κάθε ομάδα από ένα βαθμό, στην 7η αγωνιστική της Serie A. Οι «βιόλα» έφτασαν τους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ η Πάρμα τους έξι.

Στην Σαρδηνία, η Κάλιαρι πήρε μια εύκολη νίκη με 2-0, απέναντι στην Σαμπντόρια. Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, έφτασε τους 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι Γενοβέζοι στην μέση της βαθμολογίας.

Καθοριστική για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι ήταν η αποβολή του Αουτζέλο στο 40ο λεπτό, αφήνοντας με δέκα παίκτες τους Γενοβέζους. Το σκορ άνοιξε ο Ζοάο Πέδρο στο 48′ με πέναλτι, ενώ το τελικό 2-0 έκανε με ωραία ατομική ενέργεια και τελείωμα, μέσα από την περιοχή, ο Νάντεζ στο 69′.

Άνετη νίκη με σκορ 3-0 πήρε η Σπέτσια στην έδρα της Μπενεβέντο. Στους 8 βαθμούς έφτασε η Σπέτσια, δύο βαθμούς πιο κάτω η Μπενεβέντο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με τα τέρματα των Πομπεγκά στο 29′ και του Ενζολά στο 65′ και 70′.