Εύκολα στους “8” με νίκη επί του Παναιτωλικού ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισε ο Ολυμπιακός.

Τη νίκη με 3-0 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Παναιτωλικού στον επαναληπτικό του 0-3 του Αγρινίου, για την έκτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Παρά το διαδικαστικό του χαρακτήρα του σημερινού αγώνα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε όρεξη και έβγαλε ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, περισσότερο δε στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, ο Πορτογάλος τεχνικός είχε τη δυνατότητα να δει παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, ενόψει και της συνέχειας.

Σκόρερ των Πειραιωτών, ο Γιώργος Μασούρας στο 10’, ο Ούγκο Κάιπερς στο 30’ και ο Ανδρούτσος στο 81′.

Το ματς

Με 4-4-2 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, Ντρέγκερ, Παπαδόπουλος, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα, Εμβιλά, Σϊλβα στον άξονα, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας στα άκρα και οι Κάιπερς-Χασάν στην επίθεση.

Παρά το γεγονός ότι η πρόκριση είχε κριθεί ήδη από το πρώτο παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και διεύρυναν επιπλέον το σκορ τους. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο ρυθμός φυσιολογικά έπεσε.

Στο 7’ ο Ραντζέλοβιτς έκανε αρχικά σουτ και στη συνέχεια κεφαλιά, που όμως δεν βρήκε στόχο.

Νωρίς επίσης, στο 10ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Σε φάση διαρκείας, ο Χασάν σέντραρε από αριστερά εκτός περιοχής, ο Μασούρας έκανε προβολή και με εξωτερικό πλασέ έκανε από κοντά το 1-0.

Στο 17’ συνεργάστηκαν Μασούρας και Χασάν, ο τελευταίος έστρωσε στον Εμβιλά, που σούταρε άουτ.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Τιάγκο Σϊλβα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κάιπερς ύστερα από ωραία κίνηση στην περιοχή, πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 60’ ο Μάζουρεκ έκανε ένα σουτ από αριστερά που μπλόκαρε ο Κρίστινσον.

Σε εκείνο το σημείο, ο Πέδρο Μαρτίνς, άλλαξε το σχήμα σε 4-2-3-1, περνώντας στο ματς τον Βαλμπουενά αντί του Χασάν, τοποθετώντας τον ως δεκάρι.

Στο 63’ ο Ντρέγκερ μπήκε από δεξιά, σούταρε με δύναμη με τον Μελίσσα να διώχνει.

Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος ένιωσε ενοχλήσεις και στο 72’ έδωσε τη θέση του στον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος αγωνίστηκε (ελλείψει άλλου σέντερ μπακ) στο κέντρο της άμυνας.

Το τελικό 3-0 ήρθε στο 81′. Ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Κάιπερς κατέβασε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Ανδρούτσος με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ντρέγκερ, Παπαδόπουλος (72’ λ.τρ. Μπουχαλάκης), Μπα (62’ Σεμέδο), Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Ανδρούτσος), Σίλβα, Μασούρας (83′ Τσέλιος), Ραντζέλοβιτς, Κάιπερς, Χασάν (62’ Βαλμπουενά)

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Μαλής (88′ Σκιαδάς), Κωνσταντόπουλος, Μεντίνα, Βάντερσον, Αρσούρα, Μάζουρεκ (76’ Μάζουρεκ), Ντάλσιο, Γιακόλις (76’ Σκόνδρας), Ντουάρτε (64’ Τσιγγάρας), Βέργος (64’ Αζάντι)