ΠΑΣ-άς στο Περιστέρι – Εφιάλτης για Ατρόμητο

Οδυνηρός αποκλεισμός για τον Ατρόμητο από τον ΠΑΣ Γιάννινα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 2-3 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, για την 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Περιστεριώτες παρότι είχαν ως βασικό στόχο το κύπελλο, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του θεσμού, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το πρώτο τέταρτο του αγώνα, πετυχαίνοντας τρία γκολ και στη συνέχεια έκανε διαχείριση του χρόνου, έχοντας το προβάδισμα.

Ένα εφιαλτικό 15λεπτό για τον Ατρόμητο ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ για να σημειώσει τρία γκολ. Αρχικά στο 3ο λεπτό ο Νάουμετς με σουτ, στο 10′ ο Μιλιντσεάνου με σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή και στο 13ο λεπτό με μακρινό σουτ του Σάλιακα, έκανε γρήγορα το 0-3(!)

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν από την «ψυχρολουσία» και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μείωσουν με δύο γκολ του Κωτσόπουλου στο 25ο λεπτό (1-3) και στο 81ο λεπτό. Στο 95′ έφτασε κοντά με τον Μάτιτς, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Κίτρινες: Κιβρακίδης- Μπρένερ, Πίρσμαν

Ατρόμητος (Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (78′ Νταβιώτης), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος (56′ Σάλομον), Οικονομίδης (24′ Κωτσόπουλος), Ούμπιντες, Χαρίσης (46′ Γούτας), Ραμπέγιο (46′ Μάτιτς), Μουνίθ, Εντομβόνγι

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Λιάσος, Νάουμετς, Ελευθεριάδης (58′ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (58′ Καρτάλης), Παμλίδης (84′ Πανουργιάς)