Εύκολη νίκη της Παρί ΣΖ επί της Μετς

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε την Μέτς με 2-0 στο «Stade Saint Symphorien», για την 4η αγωνιστική της ligue 1. Η ομάδα του Τουνχέλ έφτασε στην κορυφή τη Ρεν, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο.

Οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με το πέναλτι του Ντι Μαρία.  Ο Μπερνάτ τσίμπησε την μπάλα από τον Φοφανά, ο οποίος τον ανέτρεψε και κέρδισε το πέναλτι. Ο Αργεντίνος εξτρέμ ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1).

Ο αγώνας διακόπηκε λόγω ότι οι φίλαθλοι της Μέτς έβγαλαν πανό κατά της Παρί και της γαλλικής ομοσπονδίας.

Μετά την διακοπή ο Γκουεγιέ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, για να φέρει τον αγώνα στα ίσια.

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας σφράγισε τη νίκη στο 43′ πετυχαίνοντας το 0-2. Ο Βεράτι εκτέλεσε φάουλ και ο Τσούπο Μότινγκ με κεφαλιά, σκόραρε για την Παρί, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων. Η συνέχεια του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Παρί να παίρνει την τρίτη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στην Ligue 1.