Πήρε το ντέρμπι η Μπιλμπάο

Στην 3η αγωνιστική της La Liga, στο ντέρμπι των Βάσκων, η Ατλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Σοσιεδάδ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενώ Σεβίλλη και Θέλτα μοιράστηκαν βαθμούς μετά το 1-1.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 2-0

Στο Σαν Μαμές, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ ήρθαν αντιμέτωπες στο τοπικό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-0.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους στο αντίπαλο τέρμα και κατάφεραν στο 11ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ. Ο Γουίλλιαμς έκανε ένα σουτ μέσα στην περιοχή, νικώντας τον τερματοφύλακα και κάνοντας το 1-0. Πριν την συμπλήρωση ημιώρου, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 28’, ο Γκαρσία κοντρόλαρε μια ωραία πάσα που δέχτηκε στην άκρη της περιοχής και με φάλτσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν ευκαιρίες και το 2-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο πλευρές δεν πραγματοποίησαν ευκαιρίες στις αντίπαλες εστίες με τους τερματοφύλακες να έχουν μια πιο ήρεμη συνέχεια. Στο 62’, η Σοσιεδάδ πέτυχε γκολ, αλλά ο διαιτητής, αφού επανεξέτασε την φάση, σφύριξε φάουλ νωρίτερα στην φάση, ακυρώνοντας το γκολ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, χωρίς να καταφέρουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει ως το τέλος.

Σεβίλλη-Θέλτα 1-1

Η Σεβίλλη υποδέχτηκε την Θέλτα στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν, αλλά αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες από την αρχή της αναμέτρησης να σημειώσουν κάποιο γκολ, αλλά στάθηκαν άτυχοι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και να ανησυχήσουν τον τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει και δεν σημειώθηκαν ευκαιρίες για καμία πλευρά. Στο 81’, η Σεβίλλη κατάφερε να σκοράρει από στημένη φάση, όταν ο Μπανέγκα εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε τον Βάθκες, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν χάρηκαν για πολύ το γκολ, μιας και στο 84’, ο Σουάρες μετά από ομαδική προσπάθεια έκανε ένα σουτ στην αριστερή γωνία και ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.