Εύκολη τεσσάρα του Ολυμπιακού στην Τρίπολη

Με το διπλό έφυγε ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη.

Τη νίκη με 0-4 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Αστέρα Τρίπολης για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Εύκολο πέρασμα από την αρκαδική πόλη είχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε την κυριαρχία σε όλο τον αγώνα, με τις λίγες φάσεις τον γηπεδούχων να μην προβληματίζουν την άμυνά του.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες, ο Ρούμπεν Σεμέδο στο 35’, ο Μαντί Καμαρά στο 40’, αμφότερα ύστερα από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Κώστας Φορτούνης στο 81’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Αρμίντο Μπρούμα στο 86’.

Παράλληλα, το ντεμπούτο του έκανε και ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός φτάνει στους 38 βαθμούς, ενώ το Σάββατο δοκιμάζεται στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα στο τέρμα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα, Καμαρά, Εμβιλά στον άξονα, Μπρούμα και Μασούρας στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Μέτριο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, κάτι το οποίο άλλαξε μετά το 35’, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν το ρυθμό τους και με δύο φάσεις μέσα σε πέντε λεπτά να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να δημιουργεί φάσεις και να πετυχαίνει ακόμη δύο γκολ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δύο φορές με τον Ελ Αραμπί. Η πρώτη στο 3’ μετά από γέμισμα του Βαλμπουενά με άστοχη κεφαλιά και η δεύτερη στο 12’ μετά από σέντρα του Μασούρα και κεφαλιά που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Στο 18’ ο Λουίς Φερνάντεθ εκτέλεσε μακρινό φάουλ για τον Αστέρα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σα.

Στο 28ο λεπτό, ο Λευτέρης Τσιφτσής πέρασε στο ματς κάτω από τα δοκάρια αντί του Νίκου Παπαδόπουλου ο οποίος ένιωθε ενοχλήσεις.

Μέσα σε πέντε λεπτά, ο Ολυμπιακός κέρδισε δύο κόρνερ, από τα οποία προήλθαν ισάριθμα γκολ.

Στο 35’ ο Εμβιλά έβγαλε κάθετη στον Ελ Αραμπί που πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τασουλή και βγήκε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, ο Σεμέδο έπιασε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Μάλιστα ήταν το πρώτο τέρμα του Σεμέδο στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 39’ ο Μπρούμα μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Και εκεί ο Ολυμπιακός σκόραρε ξανά. Ο Βαλμπουενά το εκτέλεσε προς τα έξω, ο Καμαρά έπιασε βολέ με τη μία και νίκησε τον Τσιφτσή για το 0-2 στο 40’.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 45’+1’, ο Βαλμπουενά σέντραρε, ο Μασούρας έκανε δύο σουτ, αλλά το πρώτο βρήκε στα σώματα και το δεύτερο μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

Στο 56’ ο Αλί Μπαμπά έκανε σουτ που πέρασε εκτός. Δύο λεπτά μετά, ο Τασουλής έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Λουίς Φερνάντεθ έκανε κίνηση αλλά δεν βρήκε μπάλα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Πέδρο Μαρτίνς φρέσκαρε τα πρόσωπα της ενδεκάδας, περνώντας τους Σισέ και Φορτούνη, αντί των Σεμέδο και Βαλμπουενά.

Στο 74’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Σισέ έκανε κίνηση μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχος.

Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Λουίς Φερνάντεθ βρέθηκε στην περιοχή, πέρασε τον Σισέ αρχικά, αλλά στη συνέχεια αστόχησε.

Στο 78’ ο Ελ Αραμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 81’. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, στέλνοντας απευθείας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Μάλιστα ο Έλληνας άσος δεν το πανηγύρισε σεβόμενος το παρελθόν του, μιας και από τον Αστέρα Τρίπολης ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα.

Στο 83’ ο Μπρούμα δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ που μπλόκαρε ο Τσιφτσής. Αλλά αυτό που δεν κατάφερε τότε, το κατάφερε στο 86’. Ο Καμαρά του έβγαλε ωραία κάθετη και ο Μπρούμα με υποδειγματικό πλασέ με το αριστερό έκανε το 0-4.

Λίγο νωρίτερα, ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ πέρασε στο ματς αντί του Χοσέ Χολέβα, κάνοντας το ντεμπούτο του. Μαζί, πέρασε και ο Σουντανί αντί του Ελ Αραμπί.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (28’ λ.τρ. Τσιφτσής), Τασουλής, Καστάνο, Σουάρεθ, Κώτσιρας, Βαλιέντε (70’ Καπίγια), Μπελόκ, Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα, Κρέσπι (46’ Ριέρα), Λούις Φερνάντεθ (77’ Τζίμας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο (59’ Σισέ), Μπα, Χολέμπας, Καμαρά, Εμβιλά, Μπρούμα, Μασούρας (76’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (59’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (85’ Σουντανί)