Η Μονακό διέλυσε με πεντάρα τη Λοριάν, “περίπατο” το Στρασβούργο με τη Νιμ

Η Μονακό έριξε πέντε γκολ στην προτελευταία Λοριάν και η Μπρέστ με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά λύγισε τη Νις.

Για την 18η αγωνιστική της Ligue 1, με 5αρα επικράτησαν η Μονακό και το Στρασβούργο των δύο τελευταίων της κατάταξης, των Λοριάν και Νιμ, αντίστοιχα.

Ισόπαλα χωρίς σκορ τελείωσαν τα παιχνίδια των Μετς-Μπορντό και Ναντ-Ρεν. Η Μπρέστ εντός έδρας κέρδισε τη Νις καθαρίζοντας το ματς από τη πρώτο ημίχρονο.

Λοριάν- Μονακό 5-2

Η Μονακό πήρε τη νίκη στην έδρα της Λοριάν με 5-2 και βρίσκεται στη 5η θέση με 30 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι παραμένουν στη 19η θέση, εντός της ζώνης τους υποβιβασμού με 12 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Ντισασί στο 9′, για να ισοφαρίσει ο Μοφί στο 31′. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά με τον Γκολόβιν στο 64ο λεπτό, αλλά στο 67′ ισοφάρισε για δεύτερη φορά, ο Γκαβριλόν.

Η Μονακό όμως με άμεση αντίδραση, ένα λεπτό μετά, έκανε το 2-3 με τον Γιόβετιτς και ο Ντιόπ στο 78′ πέτυχε 4ο τέρμα και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαριπάν στο 89′.

Στρασβούργο- Νιμ 5-0

Στο γήπεδο Σταντ ντε λα Μεϊνό, το Στρασβούργο κέρισε εύκολα τη Νιμ κερδίζοντας με 4-0 και βρίσκεται στη 16η θέση με 17 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 20η και τελευταία θέση με 12 βαθμούς.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους, ήταν ο Αζόρκ με δύο γκολ στο 36′ και 51′, συν χαμένο πέναλτι στο 57, ο Ντιαλό στο 38′, ο Λαλά στο 45+1′ με πέναλτι και ο Ματζίντ στο 90′.

Μπρέστ- Νις 2-0

Στην Βρετάνη, η γηπεδούχος Μπρέστ επικράτησε  2-0 τη Νις και είναι πλέον στην 10η θέση με 26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 13η με 22 βαθμούς.

Τα γκολ πέτυχαν ο Μουνιέ στο 23′ και ο Χονοράτ στο 28ο λεπτό.

Ναντ- Ρεν 0-0

Στο γήπεδο Στάντε ντε Λα Μποζουάρ, η Ναντ με τη Ρεν αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Οι γηπεδούχοι βρίσκεται στην 17η θέση με 16 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στη 4η θέση με 32 βαθμούς.

Μετς- Μπορντό 0-0

Στην Λωραίνη, η Μετς αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τη Μπορντό, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις και βρίσκεται στην 11η θέση με 24 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 12η θέση με 23 βαθμούς.