Εύκολο βράδυ για την Τσέλσι στο Άνφιλντ

Περίπατο έκανε η Τσέλσι στο «Άνφιλντ» που επικράτησε της Λίβερπουλ, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε ένα αρνητικό ρεκόρ.

Αλώβητη πέρασε μέσα από το «Άνφιλντ» η Τσέλσι που επικράτησε με 0-1 της Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League, με τους Λονδρέζους να φτάνουν τους 47 βαθμούς και την τέταρτη θέση αντίθετα η Λίβερπουλ έμεινε στους 43β και στην 7η θέση.

Αυτή η ήττα ανάγκασε για φορά στην ιστορία της τη Λίβερπουλ να χάσει για πέμπτη συνεχόμενη φορά στην έδρα της, καθώς με ένα φοβερό γκολ του Μέισον Μάουντ η Τσέλσι άνοιξε το σκορ.

Μετά το 10ο λεπτό η Τσέλσι κυριαρχούσε στο γήπεδο και είχε την απόλυτη κατοχή, απειλώντας την άμυνα της Λίβερπουλ τρεις φορές με την μια εξ αυτών να είναι στα δίχτυα. Ο Βέρνερ στο 25’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από υπέροχη πάσα του Ζορζίνιο, πέρασε τον Άλισον και σκόραρε για το 0-1, μετά το έλεγχο όμως του VAR το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς ο Βέρνερ ήταν ελάχιστα οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Λίβερπουλ να βρεθεί σε θέση για γκολ, ο Σαλάχ είδε υπέροχα τον Μανέ με τρομερή μπαλιά, όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε «τσαφ» και ο Μεντί μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

Οι Λονδρέζοι τελικά βρήκαν γκολ στο 42’ μιας και οι αμυντικοί απλά κοιτούσαν τον Μάουντ να κάνει τέλεια παράλληλη κίνηση στην περιοχή και να σουτάρει από το ύψος της περιοχής στην αριστερή γωνία για το 0-1.

Με βάση την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο οι «μπλε» δικαιούνταν το αποτέλεσμα που οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, καθώς ήταν πιο αποτελεσματικοί και είχαν πατήσει πολύ περισσότερες φορές την περιοχή των «κόκκινων».

Με την έναρξη του δεύτερους μέρους και συγκεκριμένα στο 48′, οι παίκτες της Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Καντέ μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής, Μάρτιν Άτκινσον έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Γενικότερα, η Λίβερπουλ αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντρ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Καμπάκ, Ρόμπερτσόν, Τιάγκο (80′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Τζόουνς (62′ Ζότα), Σαλάχ (62′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνιο, Μανέ

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Ζιγιέχ (66′ Πούλισιτς), Μάουντ (81′ Κόβατσιτς), Βέρνερ (90 +1′ Χάβερτς)