Serie A: Άλμα τίτλου η Ίντερ, στο +6 από τη Μίλαν

Η Ίντερ πέρασε από την έδρα της Πάρμα και βρίσκεται πλέον στο +6 από τη συμπολίτισσα Μίλαν.

Η Ίντερ του Αντόνιο Κόντε πέρασε νικηφόρα με 2-1 από το «Ένιο Ταρντίνι» κόντρα στην Πάρμα, στο ματς με το οποίο έκλεισε η 25η αγωνιστική στο Καμπιονάτο. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο τρίποντο των μιλανέζων ο Ρομέλου Λουκάκου που μοίρασε δύο ασίστ και ο Αλέξις Σάντσες που σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Οι νερατζούρι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 59 βαθμούς και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, στο +6 από την Μίλαν και στο +10 από τις Γιουβέντους και Αταλάντα. Από την άλλη η Πάρμα που μετρά 16 ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (10 ήττες, 6 ισοπαλίες) βρίσκεται στην 19η θέση με 15 βαθμούς.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό, μετά από ένα άσφαιρο πρώτο ημίχρονο. Ασίστ Λουκάκου, ψύχραιμο και ωραίο τελείωμα – μέσα από την περιοχή – απ’ τον Χιλιανό και 0-1. Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» σε λιγότερο από δέκα λεπτά για το 0-2. Στο 62′ και πάλι ο Βέλγος φορ έστρωσε για τον Σάντσες που για δεύτερη φορά, νίκησε τον Σέπε.

Η Πάρμα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 71ο λεπτό με γκολ του Ερνάνι. Σε ένα παιχνίδι που οι τζιαλομπλού ήταν ανταγωνιστικοί αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάτι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 2 Μαρτίου

Λάτσιο – Τορίνο (Αναβλήθηκε)

Γιουβέντους – Σπέτσια 3-0 (62′ Μοράτα, 71′ Κιέζα, 89′ Ρονάλντο)

Τετάρτη 3 Μαρτίου

Σασουόλο – Νάπολι 3-3 (34′ αυτ. Μακσίμοβιτς, 45+1′ πεν. Μπεράρντι, 90+5′ πεν. Καπούτο/ 38′ Ζιελίνσκι, 72′ Ντι Λορέντσο, 90′ πεν. Ινσίνιε)

Μίλαν – Ουντινέζε 1-1 (90+7′ πεν. Κεσιέ / 68′ Μπεκάο)

Αταλάντα – Κροτόνε 5-1 (12′ Γκόζενς, 48′ Παλομίνο, 50′ Μουριέλ, 58′ Ίλιτσιτς, 85′ Μίραντσουκ / 23′ Σίμι)

Μπενεβέντο – Βερόνα 0-3 (25′ Φαραόνι, 34′ αυτ. Φούλον, 50′ Λαζάνια)

Κάλιαρι – Μπολόνια 1-0 (19′ Ρουγκάνι)

Φιορεντίνα – Ρόμα 1-2 (60′ αυτ. Σπινατσόλα / 49′ Σπινατσόλα, 90′ Ντιαβαρά)

Τζένοα – Σαμπντόρια 1-1 (53′ Τζαπακόστα / 77′ Τονέλι)