Εύκολο βράδυ για τη Σεβίλλη

Νίκη που την έφερε στην τρίτη θέση πέτυχε η Σεβίλλη κόντρα στη Χετάφε

Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ από τα οποία μέτρησαν μόνα τα τρία, η Σεβίλλη επικράτησε 3-0 της Χετάφε στο Σάντσεθ Πιχθουάν, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga. Πλέον μετράει 42 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση στο -1 από τη Ρεάλ Μαδρίτη, αντίθετα η Χετάφε παρέμεινε στους 24.

Ο Οκάμπος βρήκε δίχτυα μόλις στο 35’, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε λάθος μετά από ελέγχο του VAR υποδείχθηκε ως οφσάιντ. Τελικά ο Ελ Χαντάμπι σημείωσε το 1-0 μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 67’.

Στο 78’ ο Εν Νεσίρι πανηγύρισε το 2-0 όμως το VAR είχε άλλα σχέδια για την Σεβίλλη ακόμα μια φορά με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ και το σκορ να παραμένει ως έχει. Λίγα λεπτά πριν το τέλος οι σεβιγιάνοι κλείδωσαν την νίκη με τον Γκόμεζ να διαμορφώνει το 2-0 και τον Εν Νεσίρι να παίρνει το αίμα του πίσω σημειώνοντας το τελικό 3-0.

Έλτσε – Βιγιαρεάλ 2-2

Η Βιγιαρεάλ νωρίτερα σημείωσε την 4η σερί της ισοπαλία της στη La Liga, καθώς αν και προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας ματς με την Έλτσε, είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τελικό 2-2.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία πέτυχε αμφότερα ο Μορένο (16’ και 35’), ύστερα από πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας.

Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ επαναπαύτηκε και… το πλήρωσε. Αρχικά ο Καρίγιο μείωσε με κεφαλιά στο 49’, για να έρθει ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ, να ισοφαρίσει σε 2-2 με κοντινό σουτ στο 64’.

Το κίτρινο υποβρύχιο ανέβηκε στους 36 βαθμούς (5η θέση) με τους γηπεδούχους να παραμένουν προτελευταίοι με 18 βαθμούς.