Πρέμιερ Λιγκ: «Αυτοκτόνησε» η Γιουνάιτεντ κόντρα στην Έβερτον

«Πέταξε» βαθμούς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Έβερτον εντός έδρας και έχασε την ευκαιρία να «πατήσει» ξανά κορυφή.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον αναμετρήθηκαν στο «Όλντ Τράφορντ» για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να χάνουν τη νίκη μέσα από τα «χέρια» τους, όταν και δέχτηκαν γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα και απώλεσαν την ευκαιρία να πιάσουν τη συμπολίτισσα Σίτι στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά το αποψινό 3-3.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν είχε ιδιαίτερες δυσκολίες στην κυκλοφορία της μπάλας, η Έβερτον την περίμενε στο μισό γήπεδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ με τον Καβάνι στο 24′, έπειτα από ωραία «γλυκιά» σέντρα του Ράσφορντ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και μετά το γκολ, με τα «ζαχαρωτά» να μην μπορούν να βρουν ανοιχτούς χώρους στην αντεπίθεση. Η Γιουνάιτεντ δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν με ένα «μαγικό» άγγιγμα της μπάλας ο Μπρούνο Φερνάντες σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Έβερτον έπιασε τους γηπεδούχους στον «ύπνο» όταν μέσα σε δύο λεπτά από την έναρξη της επανάληψης, βρήκε την ισοφάριση. Αρχικά με τον Ντουκουρέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ντε Χέα και μείωσε σε 2-1 στο 49′ ενώ στο 52′ ο Χάμες Ροντρίγκεζ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, αφού βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με ένα ωραίο συρτό σουτ στη δεξιά γωνία του Ισπανού τερματοφύλακα των «κόκκινων διαβόλων», έφερε το ματς στα ίσια.

Η ομάδα από το Λίβερπουλ «κλείστηκε» ξανά πίσω μετά τα δύο γκολ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει και πάλι ένας μονόλογος της Γιουνάιτεντ, η οποία βρήκε και τρίτο γκολ στο 70′ με μια καταπληκτική κεφαλιά του ΜακΤόμινεϊ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λουκ Σο.  Η Μάντσεστερ συνέχιζε να πιέζει την εστία του Όλσεν, όμως Φερνάντες και Ράσφορντ δεν μπόρεσαν να τελειώσουν οριστικά το παιχνίδι.

Η κούραση των παικτών των γηπεδούχων, έδωσε την ευκαιρία στην Έβερτον να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ντιν, όμως το σουτ του κατέληξε δοκάρι και έξω στο 84′. Αυτή τη βρήκε ο Κάρβερτ Λιούιν, όταν στην τελευταία φάση του αγώνα έπειτα από στημένη φάση, βρέθηκε απέναντι από τον Ντε Χέα και δεν λάθεψε δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην Έβερτον, σε ένα παιχνίδι που στο ημίχρονο έμοιαζε χαμένο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα – Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο – ΜκΤόμινεϊ, Πογκμπά (39′ Φρεντ) – Γκρίνγουντ (90+3′ Τουανζέμπε), Ράσφορντ, Μπρούνο Φερνάντες – Καβάνι

Έβερτον (Αντσελότι): Όλσεν – Ντιν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Χόλγκεϊτ – Αντρέ Γκόμεζ, Ντέιβις (75′ Ιουόμπι), Ντουκουρέ (81′ Κινγκ) – Ριτσάρλισον, Χάμες Ροντρίγκεζ (69′ Σίγκουρτσον), Κάλβερτ-Λιούιν