Euro 2020: Άνετα με “4άρα” η Δανία στα προημιτελικά

Στα προημιτελικά του Euro 2020 προκρίθηκε η Δανία, μετά την εμφατική νίκη επί της Ουαλίας

Η Δανία επικράτησε με 4-0 της Ουαλίας στο στάδιο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ, για την φάση των «16» του Euro 2020. Τα τέρματα των Δανών πέτυχαν ο Ντόλμπεργκ (27′, 47′), ο Μέλε (89′) και ο Μπρέιθγουέιτ (90+6′).

Πέρα από το πρώτο 20λεπτο που η ομάδα του Πέιτζ ήταν καλύτερη, στη συνέχεια η Δανία δεν απειλήθηκε, πήρε τα ηνία του αγώνα, καθάρισε το παιχνίδι και προκρίθηκε δίκαια στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολλανδία – Τσεχία.

Η Ουαλία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, ήταν πιο επιθετική και έψαξε το γκολ. Στο 10ο λεπτό ο Μπέιλ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γουόρντ.

Μετά το 20λεπτο η Δανία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μάλιστα στο 27ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του Ντόλμπεργκ, έξω από την περιοχή και νίκησε τον Γουόρντ, κάνοντας το 1-0.

Στο 32′ ο Ντάμσγκααρντ έκανε το γυρισμα, ο Ντολμπεργκ πήγε να σκοράρει με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Γουόρντ απέκρουσε. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δανία πέτυχε γρήγορα και δεύτερο γκολ, συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Γουίλιαμς δεν έδιωξε καλά, σημαδεύοντας τον Ντόλμπεργκ, ο οποίος έκανε το σουτ και πέτυχε το 2-0.

Στη συνέχεια οι Ουαλοί πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να βάλουν ένα γκολ, ώστε να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Οι Δανοί έκλεισαν τους χώρους, έχοντας το προβάδισμα και έπαιζαν με αντεπιθέσεις.

Στο 85′ η ομάδα του Χιούλμαντ είχε μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα, αλλά ο Κορνίλιους έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Γουόρντ

Στο 89′ η Δανία πέτυχε το τρίτο γκολ, με τον Μέλε μέσα από την περιοχή, να κάνει το δυνατό σουτ και να πετυχαίνει το 3-0.

Στο 91′ η Ουαλία έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Γουίλσον να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Στο 90+6′ ο Μπρέιθγουεϊτ, με ωραίο διαγώνιο σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 4-0 και πήρε τη πρόκριση πανηγυρικά, για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κίτρινες: Ροντόν, Μουρ, Μπρουκς, Μπέιλ

Κόκκινες: Γουίλσον

Ουαλία (Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς (40′ Γουίλιαμς), Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Μόρελ (59′ Γουίλσον), Άλεν, Μπέιλ, Ράμσεϊ, Τζέιμς (78′ Μπρουκς), Μουρ (78′ Ρόμπερτς)

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βέστεργκαρντ, Κιάερ (77′ Άντερσεν), Κρίστενσεν, Μέλε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (59′ Γιένσεν), Λάρσεν (71′ Μπόιλεσεν), Ντάμσγκααρντ (59′ Νόμγκαρντ), Ντόλμπεργκ (69′ Κορνίλιους), Μπρέιθγουεϊτ