Ολυμπιακός: Νίκησε τη Βόλφσμπεργκερ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας

Με το «δεξί» ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας ο Ολυμπιακός.

Τη νίκη στον πρώτο φιλικό αγώνα προετοιμασίας πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 1-0 της Βόλφσμπεργκερ στην Αυστρία.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ. Κυριότερη στιγμή του πρώτου μέρους ήταν το δοκάρι του Τικίνιο, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας πολλές επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Κόφλερ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Αχμέντ Χασάν στο 61’ με κοντινό πλασέ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει με τον Tζολάκη τερματοφύλακα και τους Βρουσάι, Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλο και Ανδρούτσο από τα δεξιά προς τα αριστερά. Τιάγκο Σίλβα και Πέπε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ραντζέλοβιτς, Φορτούνη στα πλάγια και τους Ελ Αραμπί, Τικίνιο στην επίθεση.

Η Βόλφσμπεργκερ θέλησε να χτυπήσει στην πλάτη της άμυνας στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι σωστές αντιδράσεις στην άμυνα και παράλληλα αυτή του Τζολάκη δεν επέτρεψαν στους Αυστριακούς να πλησιάσουν στο γκολ. Από την ομάδα μας, ο Φορτούνης είχε την πρώτη τελική στο ματς με σουτ στο τρίτο λεπτό. Μετά το πρώτο τέταρτο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς αύξησαν την πίεσή τους στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να περιορίσουν τη δράση των αντιπάλων τους επιθετικά, κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο και πολλές κατοχές.

Στο 27’ ο Αποστολόπουλος πήρε τη θέση του Φορτούνη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, με τον Ανδρούτσο να μετακομίζει στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Βρουσάι αριστερά στη μεσαία γραμμή. Στο 31’ ο Καραργύρης πήρε τη θέση του Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια. Στο 37’ ο Θρύλος άγγιξε το γκολ, ύστερα από την ωραία συνεργασία των Βρουσάι, Αποστολόπουλου και Τικίνιο, αλλά η μπάλα από το σουτ του τελευταίου χτύπησε σε πόδι αμυντικού και έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Στο 41’ο Τιάγκο Σίλβα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος επιθετικός σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, με τη «στρογγυλή θεά» να μην του κάνει το χατίρι και να χτυπάει στο δεξί δοκάρι. Στο 44’ οι Αυστριακοί… ισοφάρισαν τα δοκάρια με τον Ντιένγκ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο κ. Μαρτίνς άλλαξε και τους δέκα παίκτες, αφήνοντας στο τέρμα τον Καραργύρη. Στο 52’ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή με τον Μασούρα να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βαλμπουενά επιχείρησε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς στο χέρι του αμυντικού. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγα μέτρα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 63’ με τον Βαλμπουενά να επιχειρεί τη σέντρα σουτ, τον Κόφλερ να αποκρούει με αστάθεια χαμηλά και τον Χασάν να γράφει το 1-0 με κοντινό πλασέ. Στο 68’ ο Εμβιλά απείλησε από μακρινή απόσταση, ενώ δύο λεπτά μετά ο Καμαρά με σουτ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει θετικά την έξοχη συνεργασία των συμπαικτών του. Στο 72’ ο Μπουχαλάκης έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μασούρα, ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι.

Η κυριαρχία του Θρύλου στον αγωνιστικό χώρο συνεχίστηκε και στο 75’ ο Λαλά με τακουνάκι έστρωσε στον Μασούρα, ο Έλληνας άσος σούταρε, όμως η προβολή του Γκουγκάνιγκ του στέρησε το γκολ. Στο 80’ ο Μπα πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη, με το σύστημα να μετατρέπεται και πάλι σε 4-4-2. Στο 82’ ο Ολυμπιακός πλησίασε για ακόμα μία φορά το 2-0, με τον Βαλμπουενά να εκτελεί το φάουλ, τον Μασούρα να επιχειρεί τη δυνατή κεφαλιά και τον Κόφλερ να μπλοκάρει στη γωνία του.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης (31’ Καραργύρης, 61’ Κρίστινσον), Ανδρούτσος (46’ Λαλά), Παπασταθόπουλος (46’ Σεμέδο), Παπαδόπουλος (46’ Μάρκοβιτς), Βρουσάι (46’ Μασούρας), Τιάγκο Σίλβα (46’ Εμβιλά), Πέπε (46’ Μπουχαλάκης, 80’ Α. Μπα), Φορτούνης (27’ Αποστολόπουλος, 46’ Ρέαμπτσιουκ), Ραντζέλοβιτς (46’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (46’ Καμαρά), Τικίνιο (46’ Χασάν).