Euro 2020: Ασταμάτητη η Ιταλία στο δρόμο για τους “16”

Η Ιταλία νίκησε και την Ουαλία και έγραψε ιστορία στο Euro, στην 2η θέση παρά την ήττα η Ουαλία.

Η Ιταλία επικράτησε της Ουαλίας με 1-0 στο Ολίμπικο, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου στο Euro 2020, αφήνοντας την αντίπαλό της στη 2η θέση.

Η ομάδα του Μαντσίνι έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη στην ιστορία των Euro, που κάνει 3×3 στον όμιλο χωρίς να δεχθεί ούτε ένα τέρμα. Ακόμη, η “Σκουάντρα Ατζούρα” ισοφάρισε το ρεκόρ χώρας με 30 σερί αγώνες χωρίς ήττα. Πλέον οι Ιταλοί περιμένουν στη φάση των “16”, είτε την Ουκρανία, είτε την Αυστρία του 3ου ομίλου, για τον αγώνα του Σαββάτου (26/6, 22:00) στο “Γουέμπλεϊ”.

Η Ιταλία ήταν ανώτερη και το αφεντικό του αγώνα. Στο πρώτο μέρος δεν απείλησε ιδιαίτερα, αλλά ήταν αυτή που βρήκε γκολ και άνοιξε το σκορ, χάρη στο τέρμα του Πεσίνα στο 39ο λεπτό.

Η κυριαρχία των “ατζούρι” ήταν φανερή και στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, η Ουαλία έμεινε με δέκα παίκτες, ύστερα από την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ίθαν Αμπαντού στο 55ο λεπτό.

Στην συνέχεια του το ματς δεν είχε πολλά πράγματα να δώσει,  με την Ιταλία να έχει τον έλεγχο. Η Ουαλία ήθελε αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να διεκδικήσει την ισοπαλία, με το 1-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα (89′ Σίριγκου), Τολόι, Μπονούτσι (46′ Ατσέρμπι), Μπαστόνι, Έμερσον, Βεράτι, Ζορζίνιο (75′ Κριστάντε), Πεσίνα, Μπερναρντέσκι (75′ Ρασπαντόρι), Μπελότι, Κιέζα

Ουαλία Πέιτζ): Γουόρντ, Κ. Ρόμπερτς, Γκάντερ, Ρόντον, Αμπαντού, Ν. Γουίλιαμς (86′ Μπ. Νέιβις), Μορέλ (60′ Μουρ), Άλεν (86′ Λέβιτ), Ράμσεϊ, Μπέιλ (86′ Μπρουκς), Τζέιμς (74′ Γουίλσον)