EURO 2020: “Καθάρισε” με Σακίρι και ελπίζει η Ελβετία

Η Ελβετία με πρωταγωνιστές τους Σακίρι και Ζούμπερ επικράτησε της Τουρκίας, έμεινε τρίτη και ελπίζει να είναι μία από τις τέσσερις καλύτερες που θα συνεχίσουν στο Euro.

Ο πρώτος όμιλος του Euro ολοκληρώθηκε στο Μπακού, με την Ιταλία να νικάει 1-0 την Ουαλία και την Ελβετία να επικρατεί με 3-1 της Τουρκίας. Οι Ελβετοί τερμάτισαν στην τρίτη θέση και ελπίζουν να είναι μία από τις τέσσερις καλύτερες που θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ελβετία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε ν’ ανοίξει πολύ γρήγορα το σκορ. Ο Χάρις Σεφέροβιτς άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Στεφάν Ζούμπερ και στο έκτο λεπτό με εξαιρετικό άπιαστο σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής νίκησε τον Τσακίρ και έκανε το 1-0.

Για τρίτο διαδοχικό ματς στο τρέχον Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αποδείχθηκαν κατώτεροι των προσδοκιών. Έτσι το 2-0 δεν άργησε πολύ να έρθει. Το έκανε το Τζερντάν Σακίρι με πανέμορφο σουτ στο 26ο λεπτό, με την ασίστ και σε αυτήν την περίπτωση να πιστώνεται στον Στεφάν Ζουμπέρ.

Όπως και το πρώτο του Σεφέροβιτς, όπως και το δεύτερο του Σακίρι, έτσι και το τρίτο γκολ της αναμέτρησης ήταν πανέμορφο. Ήταν από τον Ιρφάν Καχβετσί, ο οποίος με τρομερό σουτ στο 62ο λεπτό μείωσε σε 2-1 για την εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας.

Η τρίτη ασίστ του Ζουμπέρ οδήγησε στο δεύτερο γκολ του Σακίρι και το 3-1 για την ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, ο οποίος δεν δικαιώθηκε από την επιλογή του να βγάλει εκτός αγωνιστικού χώρου τους σκόρερ της ομάδας του με διπλή αλλαγή στο 75ο λεπτό.

Το τέταρτο γκολ δεν ήρθε στο 77ο λεπτό, καθώς ο Γκράνιτ Τζάκα εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Τσακίρ.

Eλβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάνζι, Ροντρίγκες, Βίντμερ, Φρόιλερ, Τσάκα, Ζουμπέρ (85′ Μπενίτο), Σεφέροβιτς (75′ Γκαβράνοβιτς), Σακίρι (75′ Βάργκας), Εμπολό (85′ Μεχμέντι).

Τουρκία (Σενιόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μουλντούρ, Αϊχάν (64′ Γιοκουσλού), Τουφάν (64′ Γιαζιτζί), Τσαλχάνογλου (86′ Τοκότζ), Καχβετσί (80′ Κοκτζού), Ουντέρ (80′ Καραμάν), Γιλμάζ.