Euro 2020: H Ελβετία έστειλε… σπίτι της τη Γαλλία

Σε ένα ματς θρίλερ η Ελβετία έκανε την έκπληξη και πέρασε στα πέναλτι, στα προημιτελικά κόντρα στην Παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γαλλία

Για τους “16” του Euro 2020, η Ελβετία νίκησε με 5-4 στα πέναλτι την Γαλλία (3-3 κ.δ) σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. H ομάδα του Πέτκοβιτς θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ισπανία.

Στο πρώτο μέρος η Γαλλία ήταν διαφορετική σε σχέση με άλλα παιχνίδια και ξεκίνησε με σχηματισμό 3-5-2 χωρίς καθαρούς ακραίους κάτι που δεν την ευνόησε και δεν βρήκε καθαρές ευκαιρίες. Απεναντίας, η Ελβετία διάβασε εξαιρετικά την Γαλλία την περιόρισε σημαντική και βρήκε σκορ με τον Σεφέροβιτς ενώ έκανε και άλλες αντεπιθέσεις με πρωταγωνιστή τον Εμπολό.

Στην πρώτη σημαντική στιγμή του παιχνιδιού η Ελβετία πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ζούμπερ σέντραρε από τα αριστερά στην περιοχή, ο Σεφέροβιτς πήρε την κεφαλιά με ευκολία από τον Λεγκλέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια, η Γαλλία προσπαθούσε με μακρινά σουτ όπως του Ραμπιό στο 27′ και του Εμπαπέ στο 29′ να είναι τα αυτά που απείλησαν τον Σομέρ καθώς έφυγαν λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Γαλλία μπήκε με στόχο να ανατρέψει την κατάσταση κάτι το οποίο έκανε μέσα σε τρία λεπτά χάρη στην κλάση του Καρίμ Μπενζεμά στο 57′ και το 59′. Η Ελβετία από πλευράς της είχε την ευκαιρία με το πέναλτι του Ροντρίγκες να κάνει δύο τα τέρματα της και ύστερα ήταν δύσκολο να αντιδράσει.

Στο 55′ η Ελβετία κέρδισε πέναλτι μετά την ντρίπλα του Ζούμπερ στον Παβάρ και το μαρκάρισμα του Γάλλου αμυντικού. Η παράβαση δεν υποδείχτηκε κατευθείαν αλλά μετά την παρέμβαση του VAR. Ο Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Γιορίς έπεσε στην δεξιά του γωνία και έσωσε την Γαλλία από δεύτερο τέρμα.

Δύο λεπτά αργότερα, η Τρικολόρ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Εμπαπέ πέρασε την μπάλα προς τον Μπενζεμά, ο επιθετικός της Ρεάλ έκανε ένα δύσκολο κοντρόλ, βρέθηκε απέναντι στον Σομέρ και με λόμπα έκανε το 1-1.

Η Γαλλία όμως στο 59ο λεπτό ολοκλήρωσε την ανατροπή με το δεύτερο σημερινό και το τέταρτο στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γκριεζμάν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το γύρισμα προς τον Μπενζεμά που με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Στα επόμενα δεκαπέντε λεπτά η Γαλλία είχε μία φλύαρη κατοχή με πολλά άστοχα σουτ. Το πρώτο σουτ στην εστία  κατέληξε στα δίχτυα.
Πιο συγκεκριμένα, στο 75′ ο Πογκμπά βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ζόμερ.

Η ακίνδυνη για είκοσι πέντε λεπτά Ελβετία μείωσε το σκορ στο 81ο λεπτό. Ο Μπαμπού έκλεψε την μπάλα από τον Κομάν έκανε εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Σεφέροβιτς που βγήκε ανάμεσα στα στόπερ μείωσε σε 2-3.

Στο 90ο λεπτό η Ελβετία ισοφάρισε εκ νέου το παιχνίδι με τον Γκαβράνοβιτς. Ο φορ της Ελβετίας που μπήκε ως αλλαγή δέχτηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής από τον Τσάκα, άδειασε τον Κιμπεμπέ και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Γιορίς για το 3-3.

Στο 90+4′ ο Κομάν έχασε σημαντική ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Κόντε ταλαιπώρησε τους αμυντικούς γύρισε από τα αριστερά, ο Κομάν κοντρόλαρε με το στήθος έκανε το γυριστό αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ και οδηγήθηκε η αναμέτρηση στην παράταση.

Στο 95′ ο Κομάν είδε βάλε στην περιοχή γύρισε εκεί που ήταν ο Παβάρ αυτός έκανε την προβολή αλλά ο Σομέρ ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 109′ ο Κομάν πέρασε από τα αριστερά πάσαρε στον Εμπαπέ αλλά αυτός πλάσαρε άουτ.
Αμέσως μετά ο Πογκμπά έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Εμπαπέ αυτός έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 119′ ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Πογκμπά αλλά ο Σομέρ μάζεψε την μπάλα.

Στα πέναλτι η Ελβετία πήρε την πρόκριση χάρη στην άστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 5ο κατά σειρά πέναλτι της Γαλλίας ο Κιλιάν Εμπαπέ σούταρε δεξιά ψηλά, ο Σομέρ το προέβλεψε και έδωσε την πρόκριση στους Ελβετούς.