Euro 2020: Επαγγελματική νίκη το Βέλγιο επί της Ρωσίας

Με το δεξί ξεκίνησε το Βέλγιο που νίκησε άνετα τη Ρωσία. Πρωταγωνιστής ο Λουκάκου με δύο τέρματα, με το ένα να το αφιερώνει στον Έρικσεν

To Βέλγιο επικράτησε με 3-0 της Ρωσίας στην Αγία Πετρούπολη, για τον αγώνα του δευτέρου ομίλου του Euro 2020.

Tα τέρματα πέτυχαν στο 10′ και στο 88′ ο Λουκάκου, ο οποίος αφιέρωσε το πρώτο του γκολ στον Έρικσεν και  στο 34′ ο Μενιέ. Μάλιστα ο Μενιέ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Euro που σκοράρει ως αλλαγή, έχοντας μπει στο πρώτο ημίχρονο!

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Kingsport.gr (@kingsport.gr)

Με το καλημέρα το Βέλγιο άνοιξε το σκορ, μόλις στο 10ο λεπτό με τον Λουκάκου. Ο επιθετικός του Βελγίου αν και ήταν σε θέση οφσάιντ έκανε το πλασέ, ανοίγοντας το σκορ, αλλά μετά από την εξέταση του VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά, καθώς η μπάλα έφτασε από το λάθος του Σεμένοφ. Ο Λουκάκου αφιέρωσε το γκολ στον Κρίστιαν Έρικσεν (1-0).

Στη συνέχεια οι Βέλγοι έχοντας την ψυχολογία, συνέχισε να πιέζει και έχασε δύο ευκαιρίες, με τον Ντεντόνκερ στο 18′ να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ και στο 22′ όταν ο Τόργκαν Αζάρ βρέθηκε απέναντι στον Σούνιν, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Ρωσίας.

Το γκολ του Βελγίου αποσυντόνισε τους Ρώσους, οι οποίοι στη συνέχεια δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, καθώς δεν είχαν ψυχολογία.

Μάλιστα στο 34′ η ομάδα του Μαρτίνεθ έκανε δύο τα τέρματά της, με τον Μενιέ (που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι), με εύστοχο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Βέλγιο έκανε διατήρηση του σκορ, με τη Ρωσία να προσπαθεί να βρει ένα τέρμα, ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, το θέαμα ήταν κακό, δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση απο καμία ομάδα.

Στο 88ο λεπτό, σε αντεπίθεση των “κόκκινων διαβόλων” ο Λουκάκου βρέθηκε απέναντι στον Σούνιν και με πολύ ωραίο σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κίτρινες: –

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνχεν (77′ Βερμάλεν), Καστάνιε (27′ Μενιέ), Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Τόργκαν Αζάρ, Μέρτενς, Λουκάκου, Καράσκο (77′ Πρετ)

Ρωσία (Τσερτσέσοβ): Σούνιν, Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζίκια, Ζιρκόφ (43′ Καραβάεβ), Οζντόεφ, Μπαρίνοφ, Ζομπνίν (64′ Μουκίν), Γκολόβιν, Κουζιάεφ (30′ Τσερίσεφ (64′ Μίραντσουκ), Τζούμπα.