Euro 2020: Νικήτρια η Φινλανδία υπό τη «σκιά» του Έρικσεν

Η Φινλανδία ήταν η νικήτρια επί της Δανίας στο ντέρμπι των Σκανδιναβών, με το μυαλό όλων στον Κρίστιαν Έρικσεν

Η Φινλανδία επιβλήθηκε με 1-0 της Δανίας στην Κοπενχάγη, για τον δεύτερο όμιλο του Euro 2020 και πήρε σκανδιναβικό ντέρμπι.

Μετά τις σοκαριστικές στιγμές με τον Κρίστιαν Έρικσεν, ο αγώνας ήρθε σε δεύτερη μοίρα και συνεχίστηκε πιο αργά στις 21.30.

Την παρθενική της νίκη στο ευρωπαϊκό πέτυχαν οι Φινλανδοί, χάρη στο γκολ του Πογιάνπαλο στο 60ο λεπτό. Οι Δανοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά η εκτέλεση πέναλτι του Χόιμπεργκ, αποκρούστηκε από τον Χαρντέσκι.

Μία ακόμη συγκινητική στιγμή και ένδειξη σεβασμού ήταν όταν κατά την είσοδο των παικτών της Δανίας μετά τη διακοπή, οι παίκτες της Φινλανδίας χειροκρότησαν τους Δανούς.

Ο Χιούλμαντ από την πλευρά της Δανίας ξεκίνησε το παιχνίδι με σχηματισμό 4-3-3 με τον Σμάιχελ κάτω από τα δοκάρια,τους Βας, Κιάερ, Κρίστενσεν, Μέελε στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Έρικσεν, Χόιμπιεργκ, Ντέλανεϊ στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Πόουλσεν – Μπρέθγουειτ να πλαισιώνουν τον Γουίντ στην επίθεση.

Στην αντίπερα όχθη ο Κανέρβα παρέταξε την Φινλανδία με 3-5-2 με τον Χραντέσκι στο τέρμα, τους Οσόνεσι, Αραχούρι και Τοίβιο στα στόπερ, τους Ούρονεν και Ραιτάλα ως φουλ Μπακ αριστερά και δεξιά αντίστοιχα, τους Καμαρά, Λουντ και τον Σπαρβ στο κεντρο και τους Πούκι και Πογιανπάλο στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο μέρος η Δανία ήταν κυρίαρχος στο ματς και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Χραντέσκι και η Φινλανδία είχε έναν παθητικό ρόλο με συγκέντρωση στα αμυντικά της καθήκοντα.

Το παιχνίδι στιγμάτισε η πτώση του Έρικσεν στο 43ο λεπτό που έμεινε αναίσθητος για αρκετή ώρα ώσπου προσκομισθεί στο νοσοκομείο και ακολούθησε διακοπή 90 λεπτών.

Η Δανία ξεκίνησε δυναμικά και δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή με σουτ του Γουίντ στο 7ο λεπτό που έδιωξε ο Χραντέσκι.

Στο 15′ ο Χόιμπιεργκ με κεφαλιά απείλησε εκ νέου την εστία της Φινλανδίας αλλά ο τερματοφύλακας της έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Έρικσεν σούταρε, αλλά το σουτ του δεν ήταν ικανό να νικήσει τον Χραντέσκι.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν το σουτ του Μπρέθγουειτ στο 39′ που κατέληξε άουτ.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με την Δανία να ειναι ανώτερη χωρίς ωστόσο να έχει την συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια και κόντρα στο ματς η Φινλανδία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Πογιανπάλο. Ο υψηλόσωμος φορ των Φινλανδών στο 60ο λεπτό πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Ούρονεν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 74′ η Δανία απώλεσε την τελευταία ευκαιρία της για να πάρει τον βαθμό με την εκτέλεση πέναλτι του Χόιμπειργκ που έδιωξε ο Χραντέσκι.

Σκορερ: Πογιανπάλο 60′

Kίτρινες: Λουντ 4′, Σπαρβ 51′

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βας (76′ Στρίγκερ), Κιάερ (63′ Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μάελε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (76′ Κορνέλιους), Έρικσεν (43′ Γιένσεν), Μπρέιθγουεϊτ, Βιντ (63′ Όλσεν), Πόουλσεν

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέτσκι, Ραϊτάλα (90′ Βάισανεν), Αραγιούρι, Ο’ Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ (76′ Σούλερ), Τοΐβιο, Πογιάνπαλο (Φορς), Πούκι (76′ Κάουκο)