EURO 2020: «Φλύαρη» η Ισπανία, χάρισε βαθμό στη Σουηδία

Παρά τις ευκαιρίες της Ισπανίας, η Σουηδία “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλίας

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Ισπανίας με τη Σουηδία, για την 1η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου στο Στάδιο ντε λα Καρτούζα, στη Σεβίλλη. Η Ισπανία πλέον βρίσκεται “μπλεγμένη”, ενώ ο ένας βαθμός ήταν πολύτιμος για τους Σουηδούς, που στάθηκαν αντάξιοι να εμποδίσουν ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Θυμίζουμε πως οι δυο ομάδες είναι και στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Για την ιστορία αυτή ήταν η τέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα στην Ισπανία και την Σουηδία σε μεγάλη διοργάνωση, μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1950 (νίκη 3-1 της Σουηδίας), το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1978 (νίκη 1-0 της Ισπανίας) και το Euro 2008 (νίκη με 2-1 της Ισπανίας).

Τα πρώτα δέκα λεπτά η Ισπανία είχε τη μπάλα στα πόδια  Με τους παίκτες της να προσπαθούν να βρουν τον Μοράτα στην κορυφή της επίθεση ώστε να απειλήσουν με το ξεκίνημα και τη Σουηδία να έχει δώσει χώρο.

Στο 16’ ήταν η πρώτη κλασσική ευκαιρία για τους Ισπανούς. Ο Κόκε πέρασε την σέντρα στην περίοδο ο Όλμο πήρε την κεφαλιά με τον Όλσεν να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ με το αριστερό χέρι πραγματοποιώντας μια δύσκολη επέμβαση.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ισπανία μετά το χαμένο σουτ του Κόκε δύο λεπτά πρίν. Στο 38’ ο Μοράτα από λάθος του Ντάνιελσον είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Όλσεν.

Κόντρα στην ροή του αγώνα παραλίγο η Σουηδία να τιμωρήσει τους γηπεδούχους.  Ο Ισάκ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή της Ισπανίας, έκανε αρχικά την ντρίμπλα και εν συνεχεία το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στα πόδια των αμυντικών της Ισπανίας και εν συνεχεία να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Ισπανία απείλησε ξανά με τον Μοράτα δε παρόμοια φάση με το πρώτο, ομως ο Ισπανός επιθετικός αστόχησε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Η Σουηδία στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος της βρέθηκε κοντά στο γκολ αλλά το πλασέ του Μπεργκ στο δεύτερο δοκάρι έφυγε εκτός εστίας.

Η Ισπανία έφτασε κοντά στο γκολ λίγο νωρίτερα με την κεφαλιά του Μορένο αλλά και πάλι ο Όλσεν, αυτή τη φορά με το πόδι σταμάτησε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Οι Ισπανοί είχαν εγκατασταθεί στην περιοχή για να αλλάξουν κάτι και να βρουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, οι Σουηδοί όμως κράτησαν το στόχο τους που ήταν να κρατήσουν μέχρι το τέλος το 0-0

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Μάρκος Γιορέντε, Τόρες, Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Ρόδρι (66′ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Τόρες, Μοράτα (66′ Σαράμπια), Όλμο

Σουηδία (Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Όλσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Μπεργκ, Ίσακ