Copa America: Πρεμιέρα με το αριστερό για την Αργεντινή

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη η Αργεντινή που ήρθε ισόπαλη με τη Χιλή, στην πρεμιέρα του Copa America

Η Αργεντινή αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χιλή στο στάδιο Νίλτον Σάντος, για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America 2021.

Η “Αλμπισελέστε” προηγήθηκε με στο 33′ με το απευθείας φάουλ του Μέσι, με τη “Λα Ρόχα” να ισοφαρίζει με τον Βάργκας στο 62′.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με την Χιλή να πιέζει ψηλά και την Αργεντινή να έχει την κατοχή της μπάλας.

Όσο περνούσε η ώρα η “Αλμπισελέστε” έπαιρνε όλο και παραπάνω μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να πετύχει το γκολ. Δύο καλές ευκαιρίες σπατάλησε ο Νίκο Γκονζάλες στο 16′ και στο 18′, όμως ο Μπράβο απέκρουσε τα σουτ.

Στο 25′ η πρώτη καλή στιγμή για την Χιλή ήταν με το διαγώνιο σουτ του Μενέσες, αλλά πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαρτίνεζ.

Στο 33ο λεπτό η Αργεντινή άνοιξε το σκορ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι και έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Σκαλόνι να πηγαίνει στα αποδυτήρια, με το υπέρ της προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Χιλή κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Μετά από αντεπίθεση και φάση διάρκειάς ο Βιντάλ ανατράπηκε στην περιοχή και μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιντάλ, όμως ο Μαρτίνεζ απέκρουσε, αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Βάργκας με κοντινή κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1.

Η “Λα Ρόχα” πατούσε καλύτερα στα πρώτο τέταρτο, με την Αργεντινή να ισορροπεί το παιχνίδι και να πιέζει για το γκολ μετά το 70ο λεπτό.

Στο 71′ μάλιστα ένα συρτό δυνατό σουτ του Μέσι, έξω από την περιοχή, απέκρουσε δύσκολα ο Μπράβο.

Στο 80′ ο Μέσι με ωραία σέντρα στην πλάτη της άμυνας της Χιλής, βρήκε τον Ν. Γκονζάλες, ο οποίος έκανε την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπράβο.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την Αργεντινή να πιέζει, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Ίσλα, Πουλγκάρ, Βιντάλ – Κάρτα, Λαουτάρο

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεζ, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Λούκας Μαρτίνεζ, Μοντιέλ, Λο Σέλσο (67′ Ντι Μαρία), Ντε Πολ, Παρέδες (67′ Παλάσιος), Ν. Γκονζάλες (81′ Κορέα), Μέσι, Λαουτάρο (81′ Αγκουέρο)

Χιλή (Λασάντε): Μπράβο, Ίσλα, Μεντέλ (84′ Ρόκο), Μένα, Μαριπάν, Βιντάλ (84′ Αλαρκόν), Αρανγκουίζ, Πουλγκάρ, Μενέσες (90+3′ Γκαλντάμες), Βάργκας (77′ Πινάρες), Παλάσιος (77′ Μπερετόν)