Euro 2020: Καλύτερη η Ελβετία, πήρε τον βαθμό η Ουαλία

Στην ισοπαλία έμειναν Ουαλία και Ελβετία για τον 1ο όμιλο του Euro.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού, στο Αζερμπαϊτζάν, Ουαλία και Ελβετία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 για την 1η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Euro 2020.

Η Ελβετία προηγήθηκε στο 49’ με τον Μπρελ Εμπολό, για να ισοφαρίσει στο 74’ ο Κίφερ Μουρ για την Ουαλία.

Στο 85’ ακυρώθηκε γκολ του Γκαβράνοβιτς, ύστερα από υπόδειξη του VAR, για πρώτη φορά σε Euro.

Τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, είναι την Τετάρτη 16 Ιουνίου, Τουρκία-Ουαλία στις 19:00 και Ιταλία-Ελβετία στις 22:00.

Το ματς

Η τυπικά φιλοξενούμενη Ελβετία ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας και έκανε τις ευκαιρίες, με την Ουαλία να κάνει λιγότερες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελβετία προηγήθηκε με τους Ουαλούς να απαντούν με την ισοφάριση. Στο τέλος, η Ελβετία έχασε σωρεία ευκαιριών, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει ξανά, έχοντας ωστόσο ένα ακυρωθέν τέρμα.

Στο 6’ όταν ο Ροντρίγκες έκανε γέμισμα από αριστερά, ο Εμπαμπού έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 15’ η Ουαλία «απάντησε», όταν ύστερα από σέντρα από τα αριστερά, ο Μουρ έπιασε ωραία κεφαλιά με τον Ζόμερ να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Σχερ έπιασε τακουνάκι για την Ελβετία μέσα στην περιοχή, με τον Γουόρντ να διώχνει με τα πόδια.

Η Ελβετία συνέχισε να απειλεί με δύο άστοχα σουτ, στο 24’ με τον Τσάκα και στο 27’ με τον Σεφέροβιτς.

Στο 41’ ο Σεφέροβιτς βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με τη συμπλήρωση των 45’, ύστερα από βαθιά μπαλιά στην περιοχή, ο Εμπολό κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή για τον Σεφέροβιτς που δεν είχε καλό βηματισμό και το πλασέ του από κοντά ήταν άστοχο.

Αυτό που δεν κατάφερε η Ελβετία σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το κατάφερε με την έναρξη του δεύτερου. Στο 49’ ο Σακίρι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Εμπολό έπιασε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο σκόρερ στο 52’ δοκίμασε νέο σουτ διαγώνιο που πέρασε εκτός.

Η Ουαλία δεν πτοήθηκε, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση. Στο 74’ ο Μορέλ έκανε γέμισμα από δεξιά, ο Μουρ έπιασε γυριστή κεφαλιά και νίκησε τον Ζόμερ για να κάνει το 1-1.

Στο 85’ ο νεοεισελθών Γκαβράνοβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν πιο μπροστά και έτσι ύστερα από υπόδειξη του VAR,το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 90’ ο Ροντρίγκες εκτέλεσε κόρνερ, ο Εμπολό έπιασε κεφαλιά και ο Γουόρντ έκανε μεγάλη επέμβαση διώχνοντας εκ νέου σε κόρνερ.

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς, Ρόντον, Ντέιβις, Μέφαμ, Άλεν, Ράμσεϊ (90’+3’ Αμαντού), Μορέλ, Μπέιλ, Τζέιμς (75’ Μπρουκς), Μπέιλ, Μουρ

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Σχερ, Ακάνζι, Εμπαμπού, Τσάκα, Φόιλερ, Ροντρίγκεζ, Σακίρι (66’ Ζακάρια), Εμπολό, Σεφέροβιτς (84’ Γκαβράνοβιτς)

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής, η βαθμολογία του 1ου ομίλου είναι: