Euro 2020: «Ξέσπασε» η Ισπανία στη Σλοβακία και πέρασε στους “16”

Η Ισπανία διέλυσε τη Σλοβακία και προκρίθηκε στους «16» του Euro 2020 ως δεύτερη, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια οι Σλοβάκοι

Η Ισπανία νίκησε με 5-0 τη Σλοβακία στο Λα Καρτούχα της Σεβίλλης, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Euro 2020. Tα τέρματα των Ισπανών πέτυχαν με αυτογκόλ οι Ντουμπράβκα και Κούτσκα, Λαπόρτ, Σαράμπια και Φεράν Τόρες.

Στους «16» η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα αντιμετωπίσει με την Κροατία, ενώ η Σλοβακία αποκλείστηκε τερματίζοντας στην τελευταία θέση.

Για πρώτη φορά οι “Φούριας Ρόχας” σημείωσαν 5 γκολ σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και μάλιστα σε μία χρονική στιγμή στην οποία προερχόταν από τρεις διαδοχικές αναμετρήσεις (φιλικό με Πορτογαλία και δύο επίσημα ματς στο EURO) με συνολικό απολογισμό ενός τέρματος.

Στο 12ο λεπτό η Ισπανία κέρδισε πέναλτι το οποίο δόθηκε μέσω του VAR, με τον Χρομάντα να κλωτσάει τον Κόκε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράτα, αλλά ο Ντουμπράβκα απέκρουσε το πέναλτι.

Η Ισπανία πίεζε και έψαχνε το γκολ, με τη Σλοβακία να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί και να επιτεθεί. Τελικά στο 30ο λεπτό οι “φούριας ρόχας” άνοιξαν το σκορ, ο Σαράμπια έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, με τη μπάλα να παίρνει ύψος και στο κατέβασμα ο Ντουμπράβκα δεν υπολόγισε σωστά την πορεία και στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λαπόρτ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος και στο 56΄ ο Σαράμπια με πλασέ από ασίστ του Ζόρντι Άλμπα πέτυχε το τρίτο γκολ. Ακολούθησε ολοκληρωτική κατάρρευση των Σλοβάκων και θρίαμβος των γηπεδούχων με τον Φεράν Τόρες να πετυχαίνει το 0-4 με ωραίο τακουνάκι, στην πρώτη του επαφή μετά την είσοδό του.

Ο Κούτσκα με ακόμα ένα αυτογκολ στο 71′, πέτυχε το 5-0 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ισπανική ομάδα.

Κίτρινες: Ντούντα – Μπουσκέτς, Ζόρντι Άλμπα

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χαράσλιν (69΄ Σούσλοφ), Χάμσικ (90΄ Μπένες), Χρομάντα (46΄ Λομπότκα), Μακ (69΄ Βάις), Ντούντα (46΄ Ντούρις)

Ισπανία (Λουϊς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77΄ Ογιαρθάμπαλ), Έρικ Γκαρθία (71΄ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (71΄ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Κόκε, Μορένο (77΄ Ανταμά Τραορέ), Σαράμπια, Μοράτα (66΄ Φεράν Τόρες)