Euro 2020: Πρόκριση με Γκορέτσκα για τη Γερμανία

Με την «ψυχή στο στόμα» η Γερμανία πήρε την πρόκριση στους “16”, χάρις το γκολ του Γκορέτσκα στο 84′.

Η Γερμανία γλύτωσε ήττα σοκ από την Ουγγαρία, με τέρμα του Γκορέτσκα στο 84′ (2-2). Η Γερμανία έτσι “κλείδωσε” το εισιτήριο της πρόκρισης και θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Αγγλία στο “Γουέμπλεϊ”.

Στο παιχνίδι η Γερμανία μπήκε δυνατά χάνοντας μοναδική ευκαιρία στο 5′ να ανοίξει το σκορ όταν ο βρέθηκε απέναντι από τον Γκουλάτσι, με τον Ούγγρο κίπερ να σώζει το 1-0. Αντίθετα η Ουγγαρία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ λίγο αργότερα.

Στο 11ο λεπτό ο Σάλαϊ με καταπληκτική κεφαλιά νίκησε τον Νόιερ και έκανε το 1-0, παγώνοντας τους Γερμανούς.

Τα Πάντσερ έχασαν νέα καλή στιγμή στο 17′, όταν ο Χάβερτς έκανε καλό γύρισμα στην περιοχή, όμως κανένας δεν πρόλαβε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας περνώντας ανεκμετάλλευτη η φάση. Το σφυροκόπημα των τυπικά γηπεδούχους συνεχίζονταν, με τον Κρός να εκτελεί κόρνερ, ο Χούμελς έπιασε μια κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια ο Γκίντερ βρέθηκε στην πορεία της μπάλα, αλλά νικήθηκε και αυτός από τον Γκουλάτσι, στο 21′.

Στο 36′ ο Σάφερ δοκίμασε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Σάλαι να δοκιμάσει το πόδι του, με τον Νόιερ να καθαρίζει την φάση εύκολα.

Στο 52′ ο Χάβερτς έκανε ένα σουτ, αλλά ο Γκουλάτσι μπλόκαρε εύκολα. Λίγο αργότερα ήταν σειρά της Ουγγαρίας να έχει δοκάρι, μετά από σουτ του Σάλαϊ.

Η ομάδα του Λεβ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 66ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Γκουλάτσι έκανε άστοχη έξοδο, ο Χούμελς πήρε μια κεφαλιά-πάσα και ο Χάβερτς σε κενή εστία σκόραρε για το 1-1. Όμως, η χαρά των Γερμανών δεν κράτησε πολύ, καθώς η Ουγγαρία πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ αμέσως μετά την ισοφάριση, με τον Σάφερ (1-2).

Στο 81′ ο Κρους έκανε ένα σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Τελικά τα Πάντσερ βρήκαν και πάλι το γκολ της ισοφάρισης. Στο 86′ ο Γκορέτσκα έκανε ένα δυνατό σουτ, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ (82’ Φόλαντ), Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκόσενς (82’ Μουσιάλα), Κρόος, Γκιντογάν (58’ Γκορέτσκα), Χάβερτς (67’ Βέρνερ), Σανέ, Γκνάμπρι (67’ Τόμας Μίλερ).

Ουγγαρία (Ρόσι): Γκουλάτσι, Νεγκό, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα (88’ Νίκολιτς), Νάγκι, Σέφερ, Κλάινχαϊσλερ (89’ Λόβρεντσιτς), Ρόλαντ Σάλαϊ (75’ Σεν), Άνταμ Σάλαϊ (82’ Βάργκα).