EURO 2020: Με ανατροπή το Βέλγιο “κλείδωσε” την πρόκριση

Σαν… από μηχανής θεός, ο Ντε Μπρόινε πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή και έκανε την ανατροπή για το Βέλγιο κόντρα στη Δανία.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2020 κλείδωσε με ανατροπή το Βέλγιο. Η ομάδα του Μαρτίνεθ επικράτησε 2-1 της Δανίας, κάνοντας την ανατροπή.

Οι Δανοί προηγήθηκαν με τον Πόουλσεν στο 2′ ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως δεν υπολόγιζαν τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Τοργκάν Αζάρ στο 55′ και γύρισαν το ματς με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 71′.

Στο 10ο λεπτό προς τιμήν του Έρικσεν, επειδή φοράει το “10”, σταμάτησαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και χειροκρότησαν.

Αυτό είναι και το 2ο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των Euro, μετά το γκολ που είχε δεχθεί η εθνική Ελλάδος στο ματς απέναντι στη Ρωσία το 2004, από τον Ντμίτρι Κιριτσένκο στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου (64”).

Οι Δανοί ήταν εκείνη που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, σημειώνοντας το πιο γρήγορο γκολ στην διοργάνωση. Ο Ντεναγιέρ έκανε λάθος στην άμυνα των Βέλγων, ο Χόιμπιεργκ έγινε αποδέκτης της μπάλας, με τον Πόουλσεν να παίρνει την ασίστ και μέσα απ’ την περιοχή να πλασάρει για το 1-0.

Οι Δανοί πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πίεζαν ψηλά και δεν άφηναν το Βέλγιο να κάνει το παιχνίδι του, καθώς με δυσκολία έφτανε στην περιοχή του Κουρτουά.

Στο 35′ ο Ντάμσγκααρντ ντρίμπλαρε, πάτησε περιοχή, υπό πίεση πραγματοποίησε ένα πλασέ, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα απ’ την εστία των Βέλγων.

Στο δεύτερο μέρος η Δανία μπήκε με τον ίδιο τρόπο. Όμως η ποιότητα των ακίνδυνων Βέλγων έφερε την ισοφάριση.

Ο Ρομελού Λουκάκου πάτησε στην περιοχή, μοίρασε τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος έβγαλε τρομερή ασίστ στον Τοργκάν Αζάρ, ο οποίος ανενόχλητος έγραψε το 1-1.

Οι Βέλγοι βελτιώθηκαν μετά την ισοφάρισή τους με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να δίνει ποιότητα στους “κόκκινους διαβόλους” που είχαν πιάσει το 100% της απόδοσής τους, όμως σίγουρα πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες του Μαρτίνεθ άλλαξαν τρομερά την μπάλα, η οποία στρώθηκε στα πόδια του Ντε Μπρόινε και με τρομερό σουτ με το αριστερό έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ υπογράφοντας την ανατροπή στο 71ο λεπτό.

Η Δανία αμέσως μετά το 2-1 αντέδρασε με ένα μακρινό σουτ του Μπρέθγουεϊτ στο 75ο λεπτό, με τον Αλντερβάιρελντ να τον κόβει τελευταία στιγμή. Ο Μάρτιν Μπρέθγουεϊτ είχε ξανά μεγάλη ευκαιρία στο 87′. Έπειτα από σέντρα του Όλσεν πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: Βας, Ντάμσγκαρντ, Γένσεν – Τ. Αζάρ

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ (84? Σκοφ Όλσεν), Κιάερ, Μέλε, Βας (61? Στρίγκερ-Λάρσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (72? Γένσεν), Πόουλσεν (61? Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (72? Κορνέλιους), Μπρέιθγουεϊτ

Bέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Ντεναγέρ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ (59? Βίτσελ), Τόργκαν Αζάρ (90+5? Βερμάελεν), Μέρτενς (46? Ντε Μπρόινε), Καράσκο (59? Εντέν Αζάρ), Λουκάκου