Euro 2020: Πρόκριση για την Ολλανδία

Εύκολο βράδυ για την Ολλανδία, νίκησε την Αυστρία και πήρε την πρόκριση στους “16” του Euro 2020.

Η Ολλανδία ήταν αποτελεσματική και ανώτερη της Αυστρίας, την οποία νίκησε με 2-0 με τα γκολ των Ντεπάι και Ντάμφρις και προκρίθηκε στους «16» του Euro.

Στο παιχνίδι η Ολλανδία μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Στο 9′ ο Αλάμπα ανέτρεψε τον Ντε Φράι και ο διαιτητής της αναμέτρησης με την βοήθεια του VAR καταλόγισε την παράβαση. Ο Ντεπάι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 στο 11′.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 40ο λεπτο, καθώς ο Ντεπάι βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά αστόχησε στέλνοντας την μπάλα στην κερκίδα.

Οι Οράνιε ήταν καλύτεροι και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου με τους Αυστριακούς να μην μπορούν να απειλήσουν. Το γκολ που κλείδωσε την νίκη, ήρθε στο 67ο λεπτο. Οι Ολλανδοί έφυγαν στην κόντρα ο Μάλεν βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπάχμαν, πάσαρε για τον Ντάμφρις που από κοντά έγραψε το 2-0.

Ολλανδία (Ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντε Λιχτ, Ντε Φράι, Μπλιντ (64′ Ακέ), Ντάμφρις, Ντε Ρον (74′ Χράφενμπερχ), Φρ. ντε Γιονγκ, Φαν Άανχολτ (65′ Βάινταλ), Βαϊνάλντουμ, Βέχορστ (64′ Μάλεν), Ντεπάι (82′ Λ. ντε Γιονγκ)

Αυστρία (Φόντα): Μπάχμαν, Ντράγκοβιτς (83′ Λίνχαρτ), Αλάμπα, Χιντερέγκερ, Ξ. Σλάγκερ (83′ Ονισίγουο), Λάινερ, Λάιμερ (62′ Γκρίλιτς, Ζάμπιτσερ, Ούλμερ, Γκρέγκοριτς (62′ Κάλαϊτζιτς), Μπαουμγκάρτνερ (70′ Λάτσαρο)