Euro 2020: Με το ένα πόδι στους «16» η Ουαλία

Με δύο ασίστ του Γκάρεθ Μπέιλ, η Ουαλία κέρδισε την Τουρκία και ουσιαστικά την απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Στην δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2020, η Ουαλία νίκησε με 2-0 την Τουρκία και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο, ενώ οι Τούρκοι εκτός απροόπτου μένουν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Τα τέρματα των Ουαλών πέτυχαν ο Άαρον Ράμσεϊ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Κόνορ Ρόμπερτς στις καθυστερήσεις του αγώνα. Και τα δύο γκολ τα… σέρβιρε ο Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος είχε και χαμένο πέναλτι.

Στο 6′ ο Ράμσεϊ μπήκε στην περιοχή απέφυγε τον Σουγιουντσού έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση και ανάγκασε τον Τσακίρ να στέκει την μπάλα κόρνερ.

Στο 9ο λεπτό η Τουρκία απάντησε στην Ουαλία η Τουρκία κέρδισε φάουλ, ο Γιοκουσλού εκτέλεσε γρήγορα προς τον Ουντέρ που γύρισε από τα δεξιά προς τον Γιλμάζ που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε όσο χρειάστηκε πάνω στον Μέφαμ και έφυγε κόρνερ.

Στο 13′ ο Τζέιμς έκανε την σέντρα, ο Μουρ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 24′ η Ουαλία έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ράμσεϊ που βρέθηκε μόνος τους απέναντι στον τερματοφύλακα της Τουρκίας, όμως σούταρε ψηλά.

Η Τουρκία απείλησε με δύο κεφαλιές ύστερα από ισάριθμα κόρνερ στο 28′ και στο 29′ από Αϊχάν και Γιοκουσλού αντίστοιχα που έδιωξε ο Μορέλ πάνω στην γραμμή.

Στο 43′ η Ουαλία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Άαρον Ράμσεϊ. Ο Γκάρεθ Μπέιλ πήρε την μπάλα από τα δεξιά είδε την κίνηση του Ράμσεϊ στην πλάτη της άμυνας και με υπέροχη τριαντάρα μπαλιά βρήκε τον μέσο της Γιουβέντους που αυτή την φορά πλάσαρε ιδανικά.

Στο 54′ ο Γιλμάζ έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε κόρνερ ο Ντεμιράλ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γιατζιτζί την δεύτερη εκεί που ήταν ο Γιλμάζ που έκανε ένα γυριστό από την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 58′ ο Ράμσεϊ βρέθηκε σε θέση βολής μετά την σέντρα από τα δεξιά όμως ο Τσακίρ ήταν σε ετοιμότητα για ακόμα μια φορά.

Στο 61′ ο Μπέιλ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα των Βρετανών. Ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε πέναλτι από τον Τσελίκ, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 87′ η Τουρκία λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντεμιράλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γουόρντ έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο 93′ ο Γουίλσον έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Ουαλία καθώς βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον Ντεμιράλ και κέρδισε κόρνερ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπέιλ και ο Μουρ δεν βρήκαν δίχτυα κάτι που έκανε η Ουαλία στο 95′ με τον Ρόμπερτς.

Ο μέσος της Ουαλίας που πήρε την μπάλα μετά την ενέργεια του Μπέιλ που μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Ρόμπερτς που με προβολή έγραψε το τελικό 2-0.

Σκόρερ: Ράμσεϊ 43′, Ρόμπερτς 95′

Κάρτες: Γιλμάζ 92′, Τσαλχάνογλου 92′ – Ντέιβις 92′, Μέφαμ 92′

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σεγιουντζιού, Μεράς (73′ Μιουλντιούρ), Γιοκουσλού (46′ Ντεμιράλ), Καραμάν (75′ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Τουφάν (46′ Γιαζιτζί), Ουντέρ (83′ Καχβετζί), Μπ. Γιλμάζ

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Άλεν (73′ Αμπάντου), Μόρελ, Μπέιλ, Ράμσεϊ (85′ Γουίλσον), Τζέιμς (90+4′ Ν. Γουίλιαμς), Μουρ