Euro 2020: Ιταλία για “φίλημα”

Η Ιταλία έκανε το 2Χ2 και με τη νίκη επί της Ελβετίας, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Euro 2020

Η Ιταλία επικράτησε με 3-0 της Ελβετίας στο Ολίμπικο της Ρώμης, για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2020.

Με τα γκολ των Λοκατέλι (26′, 52′) και Ιμόμπιλε (89′) η “Σκουάντρα Ατζούρα” πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.

Η Ιταλία προσπάθησε από την αρχή του παιχνιδιού να κλείσει στα καρέ τους την Ελβετία. Στο 10ο λεπτό έγινε η πρώτη ευκαιρία για τους Ιταλούς, ο Σπινατσόλα από τα αριστερά σέντραρε, με τον Ιμόμπιλε να πιάνει την κεφαλιά, αλλά την έστειλε άουτ.

Στο 19ο λεπτό οι “Ατζούρι” έφτασαν στο τέρμα, με τον Κιελίνι να βρίσκει δίχτυα, μετα από κόρνερ, αλλά το γκολ μετά από τη χρήση του VAR, ακυρώθηκε, καθώς στην διεκδίκηση της κεφαλιάς, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κιελίνι.

Στο 24ο λεπτό ο Κιελίνι έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού. Τη θέση του πήρε ο Ατσέρμπι

Στο 26ο λεπτό η Ιταλία άνοιξε το σκορ. Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά του Μπεράρντι, πάτησε περιοχή και με ωραία παράλληλη σέντρα, έβγαλε μπροστά στο τέρμα τον Λοκατέλι, ο οποίος με πλασέ σε κενό τέρμα, έκανε το 1-0.

Στο 34′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, σε αντεπίθεση ο Ιμόμπιλε άνοιξε την μπάλα, με τον Ζόμερ να να διώχνει τη μπάλα και ο Ινσίνιε στη συνέχεια της φάσης, έκανε το ψιλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Ακάντζι πάνω στη γραμμή, έδιωξε τη μπάλα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μαντσίνι έριξε το ρυθμό, με την Ελβετία να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν άλλαξε κάτι, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ελβετοί μπήκαν πιο δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσουν, αλλά η Ιταλία έφτασε σε δεύτερο γκολ. Στο 52′ μετά από αντεπίθεση και ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Λοκατέλι, ο οποίος με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, άφησε “άγαλμα” τον Ζόμερ, κάνοντας το 2-0.

Στο 65′ διπλή προσπάθεια της Ελβετίας, με τα σουτ του Ζούμπερ και Γκαβράνοβιτς μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Ντοναρούμα.

Στο επόμενο λεπτό, αντεπίθεση της “Σκουάντρα Ατζούρα” με τον Μπεράρντι, από τα δεξιά, να κάνει το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, η Ιταλία έκανε διαχείριση με το χρόνο, με την Ελβετία να προσπαθεί να αντιδράσει.

Στο 89΄ οι “Ατζούρι” πέτυχαν και τρίτο τέρμα, με τον Ιμόμπιλε να σουτάρει έξω από την περιοχή και να νικάει τον Ζόμερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Κίτρινες:  Γκαβράνοβιτς, Εμπολό

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι (24′ Ατσέρμπι), Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι,  Μπεράρντι (69′ Τολόι), Ιμόμπιλε, Ινσίνιε (69′ Κιέζα)

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Σαρ (52′ Ζούμπερ), Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Μπαμπού (52′ Βίντμερ), Ροντρίγκες, Σακίρι (76′ Βάργκας), Σεφέροβιτς (46′ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό