Euro 2020: Με τριάρα η Ολλανδία αποχαιρέτησε τα Σκόπια

Το 3Χ3 έκανε η Ολλανδία, νικώντας άνετα τα Σκόπια και προκρίθηκε στους “16” του Euro 2020. Αντίο με pasillo έκαναν οι Σκοπιανοί στον Πάντεφ

Η Ολλανδία νίκησε εύκολα με 3-0 τα Σκόπια στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα του Άμστερνταμ, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Euro 2020. Τα τέρματα των Ολλανδών πέτυχαν ο Ντεπάι (24′) και ο Βαϊνάλντουμ (50′, 57′).

Οι “οράνιε” έκαναν το 3Χ3 στις νίκες, έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρώτη θέση στον όμιλο από τον προηγούμενο παιχνίδι, σε αντίθεση με τα Σκόπια που με τρεις ήττες και από την τελευταία θέση, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Αυτός ήταν και ο τελευταίος αγώνας για τον Γκόραν Πάντεφ με την Εθνική Σκοπίων. Μάλιστα στο 69ο λεπτό έγινε αλλαγή, με τους συμπαίκτες του να πραγματοποιούν pasillo στον αρχηγό τους.

Με τις δύο ομάδες αδιάφορα βαθμολογικά, έπαιξαν ανοικτό ποδόσφαιρο από την αρχή του αγώνα.

Οι Ολλανδοί κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ στο 24′ λεπτό, μετά από αντεπίθεση και ωραία συνεργασία του Μάλεν με τον Ντεπάι, ο τελευταίος με ωραίο πλασέ, μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49′ η Ολλανδία έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, αλλά η κεφαλιά του Ντε Λιχτ, απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από τον Τριτσκόφσκι.

Στο επόμενο λεπτό τελικά σκόραρε η ομάδα του Ντε Μπουρ, ο Ντεπάι έγινε δημιουργός και με πάσα από τα αριστερά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Βαϊνάλντουμ που έκανε το 2-0.

Η Ολλανδία δεν σταμάτησε και πέτυχε τρίτο τέρμα, πάλι με τον Βαϊνάλντουμ. Μετά από ωραία συνεργασία ο Ντεπάι έκανε το σουτ, ο Ντιμιτριέφσκι απέκρουσε και ο αρχηγός των Ολλανδών, πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ, πέτυχε το 3-0 στο 57′.

Στο 68ο λεπτό οι “οράνιε” είχαν δοκάρι, με τον Βέργχουστ να σουτάρει μέσα από την περιοχή, τον Ντιμιτριέφσκι να αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό οι Ολλανδοί, με το 3-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Ριστόφσκι, Μουσλιού, Αλιόσκι, Κοσταντίνοφ

Σκόπια (Ανγκελόφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου, Ελμάς, Αντέμι (78′ Νικόλοφ), Τριτσκόφσκι (56′ Τσουρλίνοφ), Μπάρντι, Αλιόσκι, Τραϊκόφσκι (78′ Χασάνι), Πάντεφ

Ολλανδία (Ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντε Βράι (46′ Τίμπερ), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ντάμφρις (46′ Μπεργκχούις), Γκράβενμπερχ, Ντε Γιονγκ (79′ Γκάγκπο), Βαϊνάλντουμ, Βαν Άανχολτ, Μάλεν (66′ Πρόμες), Ντεπάι (66′ Βέργχουστ)