Euro 2020: Νίκη για την Ρωσία, που την βάζει στο παιχνίδι της πρόκρισης

Πρώτη νίκη στο Euro 2020 για την Ρωσία, που μπαίνει σε τροχιά πρόκρισης από τους ομίλους.

Στην Αγία Πετρούπολη, η Ρωσία νίκησε με 1-0 την Φινλανδία, για την 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Euro 2020. Στην βαθμολογία το Βέλγιο βρίσκεται 1ο με 3 βαθμούς και παιχνίδι λιγότερο και ακολουθούν οι Ρώσοι με τους Φιλανδούς, επίσης με 3 βαθμούς. Τελευταία στον όμιλο χωρίς πόντο και με παιχνίδι λιγότερο είναι η Δανία. Δανία και Βέλγιο παίζουν αύριο Πέμπτη 17/6 στις 19:00, στο ματς που κλείνει τη 2η αγωνιστική στον όμιλο.

Οι παίκτες της Φινλανδίας πριν την έναρξη της αναμέτρησης φορούσαν μπλουζάκια με το μήνυμα “Γίνε καλά Κρίστιαν”, αναφερόμενοι στο σοκαριστικό περιστατικό της πρεμιέρας και την κατάρρευση στον αγωνιστικό χώρο, του Δανού άσου Κρίστιαν Έρικσεν.

Το ματς

Στο αγωνιστικό σκέλος η Φιλανδία ευτύχησε να βρει γκολ στο 4ο λεπτό, ωστόσο μετά την χρήση VAR, το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στην συνέχεια η Ρωσία πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, δείχνοντας ένα καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τους τυπικά γηπεδούχους. Η ομάδα του Τσερτσέσοφ κατάφερε και πήρε το προβάδισμα, σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Αλεξέι Μίραντσουκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 (45+2′).

Ο ρυθμός των Σκανδιναβών στο δεύτερο μέρος ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Φιλανδοί έγιναν πιο απειλητική, συγκριτικά με τα πρώτα 45 λεπτά, ωστόσο η αστοχία τους και η καλή λειτουργία της ρωσικής ομάδας κράτησε μέχρι τέλους το 0-1.

Φινλανδία (Μάρκου Κάνερβα): Χραντέτσκι, Ράιταλα (75′ Σόιρι), Τόιβιο (85′ Γένσεν), Αράγιουρι, Ο’ Σόνεσι, Ούρονεν, Λουντ, Σίλερ (67′ Κάουκο), Καμαρά, Πούκι (75′ Λαπαλάινεν), Πογιάνπαλο

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Σαφόνοφ, Μπαρίνοφ, Ντινέεφ, Τζίκια, Φερνάντες (26′ Καραβάεφ), Οζντόεφ (61′ Ζεμαλέτντινοφ), Ζόμπνιν, Κουζιάεφ, Μιράντσουκ (85′ Μούχιν), Τζιούμπα (84′ Σομπόλεφ), Γκολοβίν