Euro 2020: Πέρασε πρώτο το Βέλγιο, τρίτη η Φινλανδία

Το Βέλγιο ξεπέρασε το εμπόδιο της Φινλανδίας και πήρε την πρόκριση ως πρώτο από τον όμιλο.

Για τον Β’ όμιλο του Euro 2020, το Βέλγιο νίκησε με 2-0 τη Φινλανδία και κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο, ενώ η Φινλανδία έμεινε στην τρίτη θέση στη διαφορά γκολ από τη Δανία.

Tα τέρματα πέτυχαν ο Λουκάκου και με αυτογκόλ ο Χραντέτσκι.

O αγώνας:

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του ματς ήρθε αργά στο ματς και πιο συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό με τον Λουκάκου. Ο φορ της Ίντερ βρέθηκε στην περιοχή έκανε την κεφαλιά όμως ο Χραντέσκι είχε απάντηση. Στο 42′ ο Ντοκού από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά ο Χραντέσκι είπε ξανά “όχι”.

Ο Χραντέσκι αναγκάστηκε εκ νέου σε επέμβαση στο 64ο λεπτό. Ο Αζάρ μπήκε στην περιοχή πλάσαρε από το σημείο του πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν έσωσε την εστία του.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό το Βέλγιο είχε ακυρωθέν τέρμα. Ο Ντε Μπρούινε πάσαρε στον Λουκάκου και αυτός σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Φινλανδός τερματοφύλακας από… ωραίος, έγινε μοιραίος στο 74ο λεπτό. Το Βέλγιο κέρδισε κόρνερ ο Ντε Μπρούινε ανέλαβε την εκτέλεση, ο Βερμάελεν έκανε την κεφαλιά που προσέκρουσε στο δοκάρι και έπειτα βρήκε στον Χραντέσκι και κατέληξε στα δίχτυα.

Το Βέλγιο απλοποίησε τα πράγματα στον όμιλο στο 81ο λεπτό. Ο Λουκάκου πήρε την μπάλα στην περιοχή από τον Ντε Μπρούινε με πλάτη γύρισε το σώμα του και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Σκορερ: Χραντέσκι (αυτ) 74′, Λουκάκου 81′

Κίτρινες:

Φινλανδία (Μάρκου Κάνερβα): Χραντέσκι, Ράιταλα, Τόιβιο, Αράγιουρι, Ο’Σόνεσι, Ούρονεν (70′ Άλχο), Λουντ (90+1′ Φορς), Σπαρβ (59′ Σούλερ), Καμαρά, Ποχγιάνπαλο (70′ Κάουκο), Πούκι (90+1′ Γένσεν).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Τροσάρ (76′ Μενιέ) – Μπογιατά, Ντεναγέ, Βερμάλεν – Σαντλί, Ντε Μπράινε (90+1′ Βάνακεν), Βιτσέλ, Ντοκού (76′ Μπατσουαγί), Λουκακού (84′ Μπεντεκέ), Εντέν Αζάρ