Copa America: Ισοπαλία για Ουρουγουάη και Χιλή

Σε έναν δυνατό αγώνα για τον πρώτο όμιλο του Copa America, Ουρουγουάη και Χιλή μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

Η Ουρουγουάη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χιλή στο στάδιο Παντανιάλ, για την 3η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America.

Προηγήθηκαν οι “Ινκας” με την φωτοβολίδα του Βάργκας στο 26′, για να ισοφαρίσει η “Σελέστε” με τον Σουάρες στο 65ο λεπτό. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για την ομάδα του Ταβάρες, ενώ η Χιλή έφτασε στους 5β στη διοργάνωση.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η Χιλή έχασε τέσσερις παίκτες στη διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό, συγκεκριμένα τους Μαριπάν, Βάργκας, Βινταλ και Πουλγκάρ.

Ορεξάτες μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Στο 26ο λεπτό η Χιλή κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από ένα δυνατό σουτ του Βάργκας, μέσα από την περιοχή, με τον Μουσλέρα να μην μπορεί να αντιδράσει (1-0).

Στη συνέχεια η “Σελέστε” πίεσε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ουρουγουάη αύξησε την πίεση της, με τους “Ινκας” να κλείνουν τους χώρους στην άμυνα και να προσπαθούν κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 65ο λεπτό ένα σουτ του Τόρες από το ύψος της περιοχής, έδιωξε δύσκολα ο Μπράβο σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ ήρθε και το γκολ της Ουρουγουάης, με τον Σουάρες να κάνει την προβολή και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 79′ η Χιλή έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αριαγκάντα απέναντι στον Μουσλέρα, πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της “Σελέστε”.

Στο 83′ ο Πουλγκάρ τραυματίστηκε και η Χιλή, έχοντας κάνει όλες τις αλλαγές της, αναγκάστηκε να συνεχίσει με 10 παίκτες.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Κίτρινες: Βαλβέρδε- Σιεράλτα

Ουρουγουάη (Ταβάρες): Μουσλέρα, Γκοδίν, Χιμένεζ, Γκονζάλες (46′ Νάντεζ), Βίνια (86′ Ροντρίγκεζ), Βετσίνο (81′ Τορέιρα), Βαλβέρδε, Ντε Αρασκουέτα (60′ Τόρες), Ντε Λα Κρουζ (46′ Κάσερες), Σουάρες, Καβάνι

Χιλή (Λασάρτ): Μπράβο, Ίσλα, Μεντέλ, Μένα, Μαριπάν (39′ Ρόκο), Σιεράλτα, Βιντάλ (69′ Αραγκόν), Αρανγκουίζ, Πουλγκάρ, Βάργκας (55′ Μενέσες), Μπρέρετον (69′ Αριαγκάντα)