Euro 2020: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία

Με ήρωα τον Ντοναρούμα στη διαδικασία των πέναλτι, η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, νικώντας την Αγγλία μέσα στο Γουέμπλεϊ

Η Ιταλία επικράτησε στα πέναλτι με 3-2 (1-1 κ.δ) της Αγγλίας στο στάδιο Γουέμπλεϊ, στον μεγάλο τελικό του Euro 2020.

Η Αγγλία προηγήθηκε στο 2′ με τον Σο, το οποίο είναι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro, σε μόλις 1.57”. Η “Σκουάντρα Ατζούρα” ισοφάρισε στο 67′ με τον Μπονούτσι (1-1). Στη διαδικασία των πέναλτι τα “τρία λιοντάρια” έχασαν τα τρία τελευταία πέναλτι και με τον Ντοναρούμα να πιάνει τα δύο, η Ιταλία πανηγύρισε το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Παράλληλα, ο Ιταλός τερματοφύλακας βγήκε και MVP.

Η ομάδα του Μαντσίνι συμπλήρωσε 34 σερί παιχνίδια αήττητη και συνεχίζει… από την άλλη η ομάδα του Σάουθγκεϊτ δεν κατάφερε να γίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης και να σπάσει την κατάρα.

Για 6η φορά η μία από τις 2 φιναλίστ του τελικού παίζει στο γήπεδό της. Τρεις ομάδες σήκωσαν το κύπελλο εντός έδρας, η Ισπανία το 1964, η Ιταλία το 1968 και η Γαλλία το 1984. Τρεις είναι πλέον οι χαμένοι τελικοί για διοργανώτριες, συγκεκριμένα το 2004, όπου η Πορτογαλία ηττήθηκε από την Εθνική μας ομάδα και το 2016 η Γαλλία από την Πορτογαλία και σήμερα (12/7) η Αγγλία.

Italy national team winner donnarumma England Pickford Euro 2020 fiinal

Με το… καλησπέρα η Αγγλία άνοιξε το σκορ, μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από αντεπίθεση, ο Τρίπιερ από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, με τον Σο στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει το σουτ και να κάνει το 0-1.

Μετά το γκολ οι Άγγλοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, με την Ιταλία να προσπαθεί να βρει τα πατήματά της. Συγκεκριμένα ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 30ο λεπτό και στο 35′ απείλησε την εστία του Πίκφορντ, με το δυνατό σουτ του Κιέζα, να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Άγγλου τερματοφύλακα.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με την ομάδα του Σάουθγκεϊτ να διατηρεί το προβάδισμα της και με την Ιταλία να προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “Ατζούρι” πίεσαν για να διασπάσουν την άμυνα των Άγγλων που είχαν κλείσει καλά τους χώρους.

Στο 62′ ο Κιέζα με ωραία ατομική προσπάθεια, επιχείρησε το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε δύσκολα.

Στο 67ο λεπτό η “Σκουάντρα Ατζούρα” έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κριστάντε πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω στο πρώτο δοκάρι, ο Βεράτι νέα κεφαλιά, ο Πίκφορντ απόκρουσε με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μπονούτσι πλάσαρε για το 1-1.

Στο 73′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Ιταλούς, με την μακρινή μπαλιά του Μπονούτσι, βρήκε στην πλάτη της άμυνας των Άγγλων τον Μπεράρντι, αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε, απέναντι από τον Πίκφορντ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά την ισοφάριση η κατοχή συνεχίστηκε να είναι για την ομάδα του Μαντσίνι, αλλά καμία ομάδα δεν ρίσκαρε για το κάτι παραπάνω και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι για τις δύο ομάδες που ήταν προσεκτικές στα μετόπισθεν και έτσι πήγαν στα πέναλτι, για να λύσουν τις διαφορές τους.

Πέναλτι:

Ιταλία: Μπεράρντι (εύστοχο), Μπελότι (άστοχο), Μπονούτσι (εύστοχο), Μπερναρντέσκι (εύστοχο), Ζορζίνιο (άστοχο)

Αγγλία: Κέιν (εύστοχο), Μαγκουάιρ (εύστοχο), Ράσφορντ (άστοχο), Σάντσο (άστοχο), Σάκα (άστοχο)

Κίτρινες: Μπαρέλα, Μπονούτσι, Ινσίνιε, Κιελίνι, Ζορζίνιο – Μαγκουάιρ

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Έμερσον (118′ Φλορέντσι), Μπαρέλα (53′ Κριστάντε), Βεράτι (96′ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Κιέζα (84′ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (53′ Μπεράρντι), Ινσίνιε (91′ Μπελότι)

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (119′ Σάντσο), Μαγκουάιρ, Στόουνς, Τρίπιερ (71′ Σάκα), Ράις (74′ Χέντερσον, 119′ Ράσφορντ), Φίλιπς, Σο, Μάουντ (99′ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν