Euro 2020: Στον τελικό η Αγγλία με xάρη… Κέιν

Χάρη τη βοήθεια της διαιτησίας και το πέναλτι του Κέιν, η Αγγλία ξεπέρασε το εμπόδιο της Δανίας και προκρίθηκε στον τελικό

Για τον ημιτελικό του Euro 2020, η Αγγλία νίκησε με 2-1 στην παράταση τη Δανία και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Euro, χάρη σε τέρματα του Στέρλινγκ και του Κέιν.

Στον τελικό της Κυριακής, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, που επικράτησε χτες (7/7) της Ισπανίας στα πέναλτι.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν με το σουτ του Στέρλινγκ στο 12′. Ο Άγγλος εξτρέμ της Σίτυ συνέκλινε από τα δεξιά και σούταρε πάνω στον Σμάιχελ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χόιμπιεργκ έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 30ο λεπτό η Δανία άνοιξε το σκορ.Ο Κρίστενσεν κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ντάρμσγκααρντ ανέλαβε την εκτέλεση και με εξαιρετικό πλασαριστό σουτ νίκησε τον Πίκφορντ.

Μετά το γκολ η Αγγλία “ξύπνησε” και στο 38′ έχασε σημαντική στιγμή με το γύρισμα του Κέιν στην μικρή περιοχή και το πλασέ του Στέρλινγκ που ανάγκασε τον Σμάιχελ σε δυσκολη επέμβαση κάτι το οποίο δεν έκανε στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Στο 39ο λεπτό σε μια παρόμοια φάση η Αγγλία έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Κέιν είδε την κίνηση του Σακά στην πλάτη της άμυνας, αυτός γύρισε παράλληλα, ο Κιάερ πήγε να διώξει όμως στην προσπάθεια του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι και έχασε σημαντική ευκαιρία στο 55′ με την κεφαλιά του Μαγκουάιρ μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάουντ που έδιωξε ο Σμάιχελ.

Στο 64′ ο Σμάιχελ είπε εκ νέου όχι στο σουτ του Μάουντ.

Στην συνέχεια η Δανία αμύνθηκε εξαιρετικά και δεν απειλήθηκε καθόλου και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 95′ ο Κέιν νικήθηκε από τον Σμάιχελ σε προβολή που έκανε μετά το γύρισμα του Στέρλινγκ.

Στο 98′ ο Γκρίλις έκανε την προσπάθεια, αλλά ο τερματοφύλακας της Δανίας έκανε ακόμα μια επέμβαση.

Στο 102′ η Αγγλία κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι. Ο Στέρλινγκ έκανε προσπάθεια από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, παρενοχλήθηκε από τους Μελέ και Γιένσεν και ο Μάκελι υπέδειξε πέναλτι μετά την χρήση του VAR ενώ είχε μπει ακόμα μία μπάλα στο γήπεδο και δεν διέκοψε το ματς.

Ο Χάρι Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση ο Σμάιχελ τον ψάρεψε όμως στην επαναφορά ο επιθετικός της Τότεναμ έστειλε την μπάλα σε κενή εστία και έστειλε την Αγγλία στον τελικό.

Σκόρερ: Κιάερ (αυτ) – Ντάρμσγκααρντ

Κάρτες: Μαγκουάιρ – Βας

Αγγλία (Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Σακά (69΄ Γκρίλις – 106΄ Τρίπιερ), Ράις (95΄ Χέντερσον), Φίλιπς, Μάουντ (95΄ Φόντεν), Κέιν, Στέρλινγκ

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79΄ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ (105΄ Γουίντ), Στρίγκερ Λάρσεν (67΄ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (88΄ Γένσεν), Μέλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (67΄ Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (67΄ Πόουλσεν)