Euro 2020: Το Γουέμπλεϊ σείστηκε και η Αγγλία πέρασε στους “8”

Ματσάρα στο Γουέμπλεϊ, με θριαμβεύτρια την Αγγλία, που πέταξε εκτός Euro τη Γερμανία

Σε μια ματσάρα στο Γουέμπλεϊ η Αγγλία πήρε μια τεράστια πρόκριση, νικώντας με 2-0 τη Γερμανία. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ θα βρει αντιμέτωπη στους “8” τον νικητή του ζευγαριού, Σουηδία- Ουκρανία.

Κορυφαίος για την Αγγλία ήταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος ήταν αυτός που άνοιξε και το σκορ για την ομάδα του, ενώ η Αγγλία κρατήθηκε ζωντανή στη διάρκεια του ματς, χάρη και στον Πίκφορντ που είχε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις. To δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Χάρι Κέιν, που σημείωσε και το πρώτο του τέρμα στη διοργάνωση.

Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα, μπήκε πιο δυνατά, ωστόσο οι Άγγλοι με το πέρας του χρόνου κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο, παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 16′ ο Στέρλινγκ έκανε ένα πολύ καλό σουτ, αλλά ο Νόιερ αντέδρασε σωστά. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαγκουάιρ έπιασε μια κεφαλιά, βρίσκοντας και πάλι σε ετοιμότητα τον Γερμανό τερματοφύλακα.

Τα “Πάντσερ” είχαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Βέρνερ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πίκφορντ, με τον Άγγλο κίπερ να κόβει με τα πόδια.

Μεγάλη ευκαιρία είχε και η Αγγλία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στο 45+2′. Ο Στέρλινγκ έκανε μια κούρσα ανάμεσα σε 5 αντιπάλους, έχασε την μπάλα με τις κόντρες όμως να ευνοούν τον Χάρι Κέιν. Ο επιθετικός της Τότεναμ βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ, αλλά δεν τελείωσε αμέσως την φάση, θέλοντας να περάσει το Γερμανό. Εκεί βρέθηκε ο Χούμελς, που με σωτήριο τάκλιν έκοψε την προσπάθεια του Άγγλου φορ που βρίσκονταν φάτσα με την κενή εστία.

Η ομάδα του Λεβ όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο μπήκε καλύτερα και μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 47′ μετά από γέμισμα η μπάλα έφτασε στον Χάβερτζ που έπιασε μια φωτοβολίδα από το όριο της περιοχής με το αριστερό, όμως ο Πίκφορντ ενστικτωδώς και με φοβερά αντανακλαστικά έδιωξε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έριξαν το ε, χωρίς να απειλούν, μέχρι το 75ο
λεπτό. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ γύρισε υπέροχα τη μπάλα, ο Γκρίλις άνοιξε στα αριστερά για τον Σο, εκείνος έκανε ένα γύρισμα πάρε-βάλε για τον Στέρλινγκ που πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκα μια ανάσα από την ισοφάριση, λίγο μετά το γκολ που δέχθηκαν. Στο 82′ ο Χάβερτζ έβγαλε στον κενό χώρο για τον Τόμας Μίλερ που βρέθηκε απέναντι από τον Πίκφορντ, όμως ο άσος της Μπάγερν αστόχησε, σε μια μοναδική ευκαιρία.

Ό,τι δεν κατάφερε η Γερμανία, το έκανε η Αγγλία στην συνέχεια. Τα “Τρία Λιοντάρια” τιμώρησαν και πάλι την γερμανική άμυνα, σφραγίζοντας την πρόκριση. Στο 86′ ο Γκρίλις μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το γύρισμα για τον “καπετάνιο” των Άγγλων, τον Χάρι Κέιν που με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Ράις, Φίλιπς, Μαγκουάιρ – Γκίντερ, Γκόσενς

Αγγλία (Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Τρίπιερ, Ράις (88΄ Χέντερσον), Φίλιπς, Σο, Σακά (69΄ Γκρίλις), Κέιν, Στέρλινγκ

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Ρίντιγκερ, Χούμελς, Γκίντερ (87΄ Τσαν), Κίμιχ, Κρόος, Γκορέτσκα, Γκόσενς (88΄ Σανέ), Μίλερ (90΄+2 Μουσιάλα), Χάβερτς, Βέρνερ (69΄ Γκνάμπρι)