Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Σάλτσμπουργκ

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Σάλτσμπουργκ σε φιλικό αγώνα.

Την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Σάλτσμπουργκ με 3-0.

Οι Αυστριακοί είχαν την τύχη με το μέρος τους στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου όταν και προηγήθηκαν 2-0 μέσα σε δύο λεπτά, με ισάριθμες κόντρες. Η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε μειώσει με το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 44’, ενώ είχε ακόμα τρεις καλές στιγμές μέχρι το 67’ που ο Αντεγιέμι έγραψε το 3-0. Στο 84’ ο Τσούμιτς διπλασίασε τα δοκάρια για τον Ολυμπιακό.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Αποστολόπουλο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης, Πέπε και Καμαρά ήταν η τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Μασούρα, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Αυστριακοί προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον ευνοϊκό άνεμο που είχαν στα πρώτα λεπτά, ωστόσο ο Τζολάκης αντέδρασε σωστά στο σουτ του Κοϊτά στο 2’. Η απάντηση της ομάδας μας ήρθε στο 8’ με τον Καμαρά να βγάζει την κάθετη μπαλιά, τον Μασούρα να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση και τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει στη γωνία του. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και στο 9’ η Σάλτζμπουργκ είχε τη δεύτερή της καλή στιγμή στο ματς, ενώ στο 11’ ο Ραντζέλοβιτς άγγιξε το 1-0 με τον Βέμπερ να διώχνει την τελευταία στιγμή με προβολή.

Ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε ωραία στο 20’, ο Καμαρά σούταρε από τα δεξιά της περιοχής, όμως ο Βάλκε αντέδρασε και πάλι σωστά διώχνοντας σε κόρνερ. Οι τυπικά γηπεδούχοι στο 25’ είχαν στημένη μπάλα σε καλή θέση, με τον Κοϊτά να αστοχεί στην προσπάθειά του. Στο 34’ η τύχη ήταν με το μέρος της πρωταθλήτριας Αυστρίας. Ο Γιουνόζοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ελ Αραμπί, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τζολάκη. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η τύχη ευνόησε και πάλι τη Σάλτζμπουργκ. Ο Καπάλντο σούταρε έξω από την περιοχή, αυτή τη φορά η «στρογγυλή θεά» χτύπησε στον Μπουχαλάκη πριν περάσει από πάνω τον νεαρό τερματοφύλακα της ομάδας μας.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έφτασαν κοντά στο 2-1 στα τέλη του πρώτου μέρους, αρχικά με το δοκάρι του Ελ Αραμπί και στη συνέχεια με την κεφαλιά του Σεμέδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την αλλαγή του Μάρκοβιτς, ο οποίος πήρε τη θέση του Σεμέδο, ενώ στο 49’ ο Ρέαμπτσιουκ πήρε αυτή του Αποστολόπουλου. Και οι δύο ομάδες απείλησαν στα πρώτα λεπτά από στημένη φάση, χωρίς ωστόσο να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 60’ ο Θρύλος είχε ακόμα μία καλή στιγμή. Ανδρούτσος, Ραντζέλοβιτς και Μασούρας συνδυάστηκαν υπέροχα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του τελευταίου δεν ήταν δυνατό, με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ της Σάλτζμπουργκ να μπλοκάρει. Μέχρι το 64’ όπου άλλαξαν οι υπόλοιποι εννιά που είχαν ξεκινήσει το παιχνίδι, ο Μασούρας και ο Ελ Αραμπί είχαν ακόμα τρεις τελικές…

Μέχρι να βρουν τα πατήματά τους οι παίκτες του Μαρτίνς, ο Αντεγιέμι το εκμεταλλεύτηκε και με σουτ έκανε το 3-0 στο 67’. Στο 77’ ο Σαπουντζής βρέθηκε αμαρκάριστος στα δεξιά της περιοχής, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πλάγια. Στο 84’ ο Τσούμιτς έφυγε στην αντεπίθεση μετά από την υπέροχη πάσα του Κούντε, ο Σέρβος σούταρε, η μπάλα χτύπησε σε πόδι αντιπάλου, στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Στο 88’ ήταν η σειρά του Βρουσάι να απειλήσει με τον τερματοφύλακα της Σάλτζμπουργκ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης (64’ Κρίστινσον), Ανδρούτσος (64’ Λαλά), Σεμέδο (46’ Μάρκοβιτς), Παπασταθόπουλος (64’ Καλογερόπουλος), Αποστολόπουλος (49’ Ρέαμπτσιουκ), Μπουχαλάκης (64’ Τιάγκο Σίλβα), Πέπε (64’ Κούντε), Καμαρά (64’ Σαπουντζής), Μασούρας (64’ Βρουσάι), Ραντζέλοβιτς (64’ Τσούμιτς), Ελ Αραμπί (64’ Α. Μπα).