Euro 2024: 9Χ9 η Πορτογαλία, πρωταγωνιστής Γιόβεβιτς για Μαυροβούνιο, προκρίθηκε η Σλοβακία

Όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών για το Euro 2024.

Για τα προκριματικά του Euro 2024, η Πορτογαλία δεν βρήκε αντίσταση από το Λιχτενστάιν, η Ισπανία που βρίσκεται στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επικράτησε εύκολα της Κύπρου, ισοπαλία για Βουλγαρία και Ουγγαρία με γκολ και ασίστ του Κίριλ Ντεσπόντοφ και πρόκριση για τους “Μαγυάρους”.

1ος όμιλος:

Η Ισπανία μπορεί να παρατάχθηκε με πολλά νέα πρόσωπα όμως ξεπέρασε εύκολα το “εμπόδιο” της Κύπρου (1-3) και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρωτιά στον όμιλο. Η “φούρια ρόχα” σκόραρε τρία γκολ στα πρώτα 28 λεπτά και έφτασε τους 18 βαθμούς.

Σε μονομαχία μεταξύ των Κβαρατσκέλια και Μακτόμινεϊ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Γεωργίας με τη Σκωτία (2-2), με τον ποδοσφαιριστή της Νάπολι να δίνει δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του αλλά με τον μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να απαντάει ισάριθμες.

6ος όμιλος:

Η Αυστρία επικράτησε εκτός έδρας με 0-2 της Εσθονίας και πάτησε κορυφή. Ο Λάιμερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό ενώ ο Λίνχαρτ έγραψε το 0-2.

Το Αζερμπαϊτζάν διέλυσε της Σουηδία με 3-0 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον όμιλο.

7ος όμιλος

Η Ουγγαρία μπορεί να έμεινε ισόπαλη με τη Βουλγαρία με 2-2 ωστόσο προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro 2024. Οι Μαγυάροι βρήκαν γρήγορο γκολ στο 10′ με τον Άνταμς όμως ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ έστρωσε ωραία την μπάλα στον Ντέλεφ, ο οποίος σούταρε δυνατά και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, ο ποδοσφαιριστής του “δικέφαλου του βορρά” ευστόχησε σε πέναλτι για να βάλει μπροστά τη Βουλγαρία. Οι Ούγγροι πίεσαν και στο 90+7′ ο Σομποσλάι εκτέλεσε φάουλ και ο Πέτκοφ με κεφαλιά έβαλε αυτογκόλ για να δώσει την πρόκριση τους φιλοξενούμενους.

Με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Γιόβεβιτς του Ολυμπιακού το Μαυροβούνιο πήρε τη νίκη απέναντι Λιθουανία με 2-0. Ο Γιόβεβιτς ήταν εξαιρετικός βγάζοντας ασίστ για τον Κουτς στο 3′ και με υπέροχη προσπάθεια στο 48ο λεπτό βρήκε δίχτυα για το 2-0.

10ος όμιλος:

Εκτός έδρας τρίποντο για την Πορτογαλία επί του τελευταίου του ομίλου Λιχντενστάιν με 0-2. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μετά την κάθετη του Ζότα νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0-1 και ο Κανσέλο στο 57′ σημείωσε το 0-2.

Η Σλοβακία νίκησε άνετα την Ισλανδία με 4-2 και έκλεισε θέση για το Euro 2024.

Το Λουξεμβούργο πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στη Βοσνία Ερζεγοβίνη (4-1).