Euro 2024: Ανώτερη η Ελβετία, καθάρισε την Ουγγαρία

Η Ελβετία νίκησε άνετα την Ουγγαρία και ξεκίνησε με το δεξί στο Euro 2024

Η Ελβετία νίκησε με 3-1 την Ουγγαρία στην Κολωνία, για την πρώτη αγωνιστική του Α’ ομίλου.

Τα τέρματα των Ελβετών πέτυχαν οι Ντουά (12′), Άμπισερ (45′) και Εμπολό (90+3′), ενώ οι Ούγγροι μείωσαν με τον Βάργκα (65′).

Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τους Ούγγρους. Στο 12ο λεπτό η Ελβετία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνα της Ουγγαρίας, ο Ντουά με πλασέ, νίκησε τον Γκουλάσι, κάνοντας το 1-0.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, η ομάδα του Γιακίν πέτυχε και δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 45′ ο Άμπισερ με ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (2-0).

Στο δεύτερο μέρος η Ελβετία προσπάθησε να κρατήσει το σκορ, με τους Ούγγρους να πιέζουν για ένα γρήγορο τέρμα. Η ομάδα του Ρόσι τα κατάφερε στο 66′ με τον Βάργκα, με κεφαλιά στην μικρή περιοχή, μειώνοντας σε 2-1.

Στη συνέχεια η Ουγγαρία ήταν καλύτερη και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η Ελβετία όχι μόνο κράτησε, αλλά στο 90+3′ πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Εμπολό εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του αμυντικού της Ουγγαρίας και απέναντι στον Γκουλάσι, έκανε τη λόμπα για το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Ζάλαϊ, Μπόλα – Βίντμερ, Φρόιλερ

Oυγγαρία (Ρόσι): Γκουλάσι, Λανγκ (46′ Μπόλα), Όρμπαν, Α. Ζάλαϊ (79′ Ντάρνταϊ), Φιόλα, Νάγκι, Σέφερ, Κέρκεζ (79′ Άνταμ), Σάλαϊ, Σόμποσλαϊ, Βάργκα

Ελβετία (Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Σερ, Φρόιλερ (86′ Ρίντερ), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (76′ Εμπολό), Ντουά, Ντοιέ (86′ Σιέρο), Άμπισερ.