Euro 2024: Δύσκολη νίκη η Γαλλία

Με αυτογκόλ του Βέμπερ, η Γαλλία πέρασε το εμπόδιο της Αυστρίας

H Γαλλία επικράτησε 1-0 της Αυστρίας στο Ντίσελντορφ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του EURO 2024.

Ο αμυντικός των Αυστριακών, ο Βέμπερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από γύρισμα του Eμπαπέ στο 38΄ στη φάση που έκρινε την αναμέτρηση.

Μία-δυο επικίνδυνες «επισκέψεις» των Γάλλων στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και ευκαιρία του Μπαπέ στο 8΄ (σουτ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων) έμοιαζαν με προμήνυμα μιας εύκολης βραδιάς για τους Γάλλους.

Οι Αυστριακοί έβαλαν δύσκολα στους Γάλλους και στο 36΄ ο Μενιάν απέκρουσε με τα πόδια το τετ-α-τετ με τον Μπαουμγκάρτνερ, στην πρώτη κλασική ευκαιρία.

Όμως τη στιγμή που η Αυστρία είχε ισορροπήσει, τα δεδομένα άλλαξαν. Στο 38′ σε γύρισμα του Εμπαπέ από δεξιά, βρήκε με το κεφάλι τη μπάλα ο Βέμπερ και την έστειλε στη γωνία του Πεντς, κάνοντας το 1-0.

Οι «τρικολόρ» διαχειρίστηκαν με μεγαλύτερη άνεση το ματς μετά το προβάδισμά τους λίγο πριν το ημίχρονο. Άφησαν μέτρα στο γήπεδο στους Αυστριακούς, προκειμένου να εκμεταλλευτούν τους ταχύτατους επιθετικούς στις αντεπιθέσεις.

Πράγματι σε μία από αυτές, στο 55′ ο Εμπαπέ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πεντς, όμως σούταρε άουτ.

Οι Γάλλοι συνέχισαν να απειλούν κυρίως με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 89΄ αποχώρησε με τραυματισμό στο πρόσωπο ο Εμπαπέ, που παραμένει χωρίς γκολ σε EURO και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να προκύψουν 9 λεπτά καθυστερήσεις.

Με Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρτνερ και Αρναούτοβιτς οι Αυστριακοί πίεσαν, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν και έτσι το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Βέμπερ, Μουένε, Μπαουμγκάρτνερ, Λάινερ, Ντάνσο – Ντεμπελέ, Μπαπέ

ΑΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Ντάνσο, Βέμπερ (59΄ Τράουνερ), Μουένε (88΄ Πρας), Ζάιβαλντ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Γκρίλιτς (59΄ Βίμερ), Γκρέγκοριτς (59΄ Αρναούτοβιτς)

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Τεό Ερνταντέζ, Καντέ, Ραμπιό (71΄ Καμαβινγκά), Γκριεζμάν (90+1΄ Φοφανά), Τιράμ, Ντεμπελέ (71′ Μουανί), Εμπαπέ (89΄ Ζιρού)