Eurobasket 2022: Θέαμα, εκπλήξεις και συμπτώσεις!

Η δεύτερη μέρα της φάσης των “16” του Eurobasket 2022 είχε απολαυστικές αναμετρήσεις. Αναλυτικά τα ζευγάρια των «8»

Οι αναμετρήσεις της δεύτερης ημέρας της φάσης των “16” του Eurobasket, έκρυβαν φοβερές αναμετρήσεις και εκπλήξεις. Επίσης η σύμπτωση των σκορ στα τρία πρώτα ματς ήταν μοναδική, καθώς είχαν το ίδιο σκορ (94-86)!

Πιο αναλυτικά:

Ουκρανία – Πολωνία 86-94

Η Πολωνία αποδείχθηκε ανώτερη από την Ουκρανία στο τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη – πρόκριση με 94-86 στους “8” του Eurobasket.

Ο Πονίτκα με μία φοβερή εμφάνιση (22π., 9ρ., 6ασ.) ήταν αυτός που “μίλησε” την κατάλληλη στιγμή κι οδήγησε την Πολωνία στα προημιτελικά

Φινλανδία – Ουκρανία 94-86

Οι Φινλανδοί έκαναν σπουδαίο παιχνίδι απέναντι στους Κροάτες και κυριαρχώντας στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν τη νίκη με 94-86, η οποία τους στέλνει στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ 2022, εκεί όπου τους περιμένει η Ισπανία.

Μεγαλειώδης η παράσταση του Λάουρι Μάρκανεν που έκανε εθνικό ρεκόρ με 43 πόντους και διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο της Κροατίας.

Σερβία – Ιταλία 86-94

Η Ιταλία έκανε την σπουδαιότερη εμφάνιση της σύγχρονης ιστορία της, γύρισε από το -14 της δεύτερης περιόδου και πήρε τη νίκη απέναντι στη Σερβία με 94-86.

Κορυφαίοι για τους Ιταλούς ήταν οι Σπίσου (22 πόντοι με 6/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Μέλι (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Πολονάρα (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Φοντέκιο (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, ο Γιόκιτς σταμάτησε στους 32 πόντους και κατέβασε 13 ριμπάουντ, ωστόσο πάλευε μόνος του ώρες-ώρες. Ο Μίτσιτς είχε 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Κάλινιτς πρόσθεσε 12 πόντους.

Ελλάδα – Τσεχία 94-88

Η Εθνική Ελλάδος αν και δυσκολεύτηκε, χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη “λύγισε” την Τσεχία με 94-88 και προκρίθηκε στους “8”.