Eurocup: Αήττητη με 8 συνεχόμενες νίκες η Βίρτους Μπολόνια

Παρά την αναστάτωση μέσα στη βδομάδα με την απόλυση και την επαναπρόσληψη του Αλεξάντρ Τζόρτζεβιτς, η Βίρτους επιβλήθηκε εκτός έδρας της Μονακό, με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς για τη συνέχεια της 9ης αγωνιστικής του Eurocup μεγάλες νίκες πέτυχαν οι Ούνιξ Καζάν, Μόρναρ Μπαρ, Άντβερπ, Λοκομοτίβ Κουμπάν, Παρτίζαν, Ουνικάχα και Γραν Κανάρια.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Α’ όμιλος

Ούνιξ Καζάν – Μπουργκ 76-71

Μεγάλη νίκη για την Ούνιξ Καζάν επί της Μπουργκ με 76-71, χάρη κυρίως στη σπουδαία εμφάνιση του Αμερικανού Κάνααν, ο οποίος είχε 33 πόντους, 5 ριμπάουντ αλλά και 5 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους Γάλλους πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέλος με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-36, 56-55, 76-71

Παρτίζαν – Μπαχτσεσεχίρ 88-75

Τη νίκη πήραν οι παίκτες της Παρτίζαν απέναντι στην Μπαχτσεσεχίρ με 88-75.

Οι Σέρβοι είχαν σε καλή μέρα τον Αμερικανό Τόμας με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, όπως και τον συμπατριώτη του Μίλερ με 17 πόντους και 5 ασίστ. Για τους ηττημένους Τούρκους ξεχώρισε η εμφάνιση του Αμερικανού Γκριν με 25 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 59-58, 88-75

Β’ όμιλος

Μόρναρ Μπαρ Λεβαλουά 89-78

Ένα εύκολο βράδυ είχε η Μόρναρ Μπαρ επικρατώντας εύκολα της Λεβαλουά με 89-78.

Κορυφαίος των Μαυροβούνιων ήταν ο Πούλεν με 27 πόντους. Οι Γάλλοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τους Πίνολτ (16 π.), Μάρι (15 π.), Α. Μπράουν (13 π.), Β. Μπράουν (12 π.) να ξεχωρίζουν, αλλά να μην αρκεί, αφού αμυντικά δεν είχαν την ίδια απόδοση.

Τα δεκάλεπτα: 32-20, 49-44, 73-63, 89-78

Μπρέσια – Ουνικάχα 79-83

Η Μπρέσια όντας τελευταία στον 2ο όμιλο, έβαλε δύσκολα στην πρωτοπόρο Ουνικάχα, όμως δεν τα κατάφερε εν τέλη με τους Ισπανούς να επικρατούν με 79-83.

Για τους γηπεδούχους ο Κρόφορντ με 13 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ισπανός Μπριζουέλα είχε 20 πόντους και 5 ασίστ και ο Γάλλος Μπουτεγιέ προσέθεσε άλλους 18 πόντους και είχε 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 46-48, 54-59, 89-78

Γ’ όμιλος

Μονακό – Βίρτους Μπολόνια 68-74

Μεγάλη ανατροπή για την Βίρτους Μπολόνια, η οποία επικράτησε της Μονακό με 68-74 και ενώ στο ημίχρονο έφτασε να χάνει ακόμα και με 18 πόντους.

Δύο μέρες πριν η διοίκηση της Βίρτους αποφάσισε να απολύσει τον Αλεξάντρ Τζόρτζεβιτς, όμως οι παίκτες και συμπατριώτες του Μάρκοβιτς και Τεόντοσιτς, διαμαρτυρήθηκαν εντόνως. Τελικά οι υπεύθυνοι της ομάδας αποφάσισαν να ανακαλέσουν την απόφαση τους και να διατηρήσουν τον Σέρβο τεχνικό στον πάγκο τους και αυτός με τη σειρά του το αήττητο της ομάδας στη διοργάνωση.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά, με τον Αμερικανό Γκάμπλ να είναι πρώτος σκόρερ με 15 πόντους. Στην αντίπερα όχθη για τους Γάλλους ο Βούλγαρος Μπόστ είχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 40-22, 56-47, 68-74

Μοραμπάνκ Ανδόρα – Λοκομοτίβ Κουμπάν 100-106

Βροχή τα καλάθια στην Ισπανία, αφού οι δύο ομάδες έβαλαν συνολικά 206 πόντους!

Η Λοκομοτίβ έχασε μόνο το πρώτο δεκάλεπτο και δεν κινδύνευσε, έπειτα περνώντας την εκτός έδρας νίκη από την Ανδόρα.

Για την γηπεδούχο ομάδα ο Πάλσον είχε 21 πόντους και ο Χάνα 18π, ενώ για τους Ρώσους ο Κρόφορντ είχε 23 πόντους, ο Χάρβει 23 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Κάμινγκς 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-26, 54-56, 81-84, 100-106

Αντβέρπ – Πανεβέζις 86-77

Μεγάλη νίκη για την Αντβέρπ επί της Πανεβέζις με 86-77 στην αναμέτρηση των ουραγών του 3ου ομίλου.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ η διαφορά ήταν στο – 2 για τους φιλοξενούμενους, τα λάθη τους σε άμυνα και επίθεση ήταν καθοριστικά και έδωσαν τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους.

Για τους Βέλγους ο Αμερικανός Σμιθ τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 5 ασίστ ενώ για τους Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Βινάλες (18 π.), Γκάγκιτς (13 π. 6 ριμπ.) και Μασιούλις (13 π. 9 ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43- 37, 61-58, 86-77

Δ’ όμιλος

Γκραν Κανάρια – Μπούρσασπορ 89-76

Τέλος η Γκραν Κανάρια είχε όλες τις απαντήσεις απέναντι στην ανταγωνιστική Μπούρσασπορ και επιβλήθηκε με 89-76 κρατώντας την πρώτη θέση του 4ου ομίλου.

Για τους Ισπανούς κορυφαίος ήταν ο Νιγηριανός Οκόγιε με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ καθώς και ο Λιθουανός Ντίμσα με 18 πόντους και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους Τούρκους ο Νιούμαν είχε 19 πόντους και ο Μάνφορντ 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 47-41, 68-62, 89-76