Eurocup: “Έκπληξη” της Μπουργκ στο Βελιγράδι, συνεχίζουν αήττητες Μπανταλόνα και Βίρτους Μπολόνια

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του EuroCup, με τρεις αγώνες να αναβάλλονται λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού, ένας εκ των οποίων αυτός του Προμηθέα Πάτρας.

Η αγωνιστική δράση του EuroCup συνεχίστηκε, με την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής. Τα παιχνίδια που ξεχώρισαν ήταν αυτό της Ούνιξ με τη Μπανταλόνα και της Μόρναρ Μπαρ με τη Μπούντουτσνοστ. Τέλος, η “έκπληξη” της αγωνιστικής εκτυλίχθηκε στο Βελιγράδι, καθώς η Μπουργκ πήρε το “διπλό” επί της Παρτιζάν.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

1ος όμιλος

Ούνιξ Καζάν – Μπανταλόνα 91-93

Η Μπανταλόνα πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στο Καζάν, επικρατώντας με 91-93 στην παράταση της Ούνιξ και πλέον βρίσκεται στο 5-0 το φετινό EuroCup, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Άντε Τόμιτς, Πάου Ρίμπας και Σον Ντόουσον.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό θρίλερ, με την Ούνιξ να καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση, παρότι έμεινε πίσω με 6 πόντους στο 39’. Παρόλα αυτά, στο έξτρα πεντάλεπτο, ένα καλάθι του Βλάντιμίρ Μπροντζιάνσκι 2” πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στους Καταλανούς. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπροντζιάνσκι με 20 πόντους.

Παρτιζάν – Μπουργκ 76-89

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο Βελιγράδι, με την Μπουργκ να περνάει από την έδρα της Παρτιζάν με 76-89. Οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πήραν αέρα 14 πόντων (21-35), με το δεύτερο ημίχρονο να είναι μια τυπική διαδικασία.

Ο Πέλος σημείωσε 28 πόντους και ο Άντζουσιτς πρόσθεσε άλλους 23, με τη γαλλική ομάδα να ανεβαίνει στο 2-1 στον πρώτο όμιλο του Eurocup, καθώς είχαν αναβληθεί τα ματς με Βενέτσια και Ούνιξ Καζάν.

Βενέτσια – Μπαχτσεσεχίρ 88-82

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία του ομίλου, η Βενέτσια πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπαχτσεσεχίρ με 88-82 στην παράταση, με τον Μάικ Μπράμο να κάνει σπουδαίο ματς.

Ο Έλληνας γκαρντ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του.

2ος όμιλος

Μόρναρ Μπαρ – Μπουντούτσνοστ 85-83 (παρ.)

Για τον δεύτερο όμιλο, η Μόρναρ Μπαρ άντεξε την πίεση της Μπουντούτσνοστ και έφτασε στην τελική επικράτηση με 85-83 στην παράταση.

Το νικητήριο τρίποντο πέτυχε ο Ουάιτχεντ στην εκπνοή διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο ήρωας των νικητών είχε 18 πόντους, όμως πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Τζέικομ Πούλεν με 23.

Ουλμ – Μάλαγα 76-81

Η Μάλαγα πέρασε από την έδρα της Ουλμ με 76-81 και συνέχισε νικηφόρα στην διοργάνωση. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, εκεί όπου η Ουλμ δεν μπόρεσε να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το ματς να κρίνεται έτσι υπέρ των Ισπανών.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φράνσις Αλόνσο με 21 πόντους.

Μπρέσια – Μπουλόν 70-75

Η Μπουλόν πέρασε από την έδρα της Μπρέσια με 70-75, χάρη στην αντεπίθεσή της στο τέλος και ένα επιμέρους 13-25 των φιλοξενουμένων στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρομπ Γκρέι με 15 πόντους.

3ος όμιλος

Ανδόρα – Λιετκαμπέλις 76-66

Η Ανδόρα ανέβηκε στο 2-3 χάρη στο εντός έδρας 76-66 επί της Λιετκαμπέλις, που έμεινε στο 1-4.

Οι γηπεδούχοι που ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν 16 πόντους από τον Πέρες και 13 από τον Σένγκλιν, με τους Λιθουανούς να στηρίζονται χωρίς αποτέλεσμα στους 23 πόντους του Βινάλες και τους 12 του Νορμάντας.

Αντβέρπ – Βίρτους Μπολόνια

Η Βίρτους Μπολόνια συνέχισε νικηφόρα στη διοργάνωση και αυτή τη φορά πήρε μια άνετη νίκη επί της Αντβέρπ στο Βέλγιο, με 76-95.

Ο Τζος Ανταμς έκανε “θραύση” με 24 πόντους (9/11 σουτ), ενώ ακολούθησε ο σταθερά παραγωγικός Μίλος Τεόντοσιτς (15 πόντοι, 7 ασίστ), και οι Αμπάς (15π.), Τεσιτόρι (10π., 7ασ.) και Χάντερ (10π.).

Μονακό – Λοκομοτίβ Κουμπάν 72-88

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν είχε εύκολο έργο στην έδρα της Μονακό, επικρατώντας με 72-88 και επέστρεψε έτσι στις νίκες.

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο, με τον Κέβιν Χέρβεϊ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.