Επιβλητική Μπαρτσελόνα στο Τορίνο

Η Μπαρτσελόνα έφυγε με το «τρίποντο» από το Τορίνο, κερδίζοντας τη Γιουβέντους, χατ-τρικ στα …οφσάιντ για τον Άλβαρο Μοράτα. Ισόπαλες Φερεντσβάρος και Ντιναμό Κιέβου.

Στο Τορίνο, η Μπαρτσελόνα με 0-2 πήρε τη νίκη στο ντέρμπι του ομίλου, κόντρα στη Γιουβέντους, για την 2η αγωνιστική του 7ου όμιλου του Champions League.

Η Γιουβέντους για ακόμη ένα παιχνίδι δεν είχε στην αποστολή της τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ και η Μπαρτσελόνα στερήθηκε τους Πικέ, Τερ Στέγκεν και Κουτίνιο. Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου έχοντας κάνει το δύο στα δύο. Μια νίκη και μία ήττα μέτρα η Γιουβέντους.

Με το …καλησπέρα η Μπαρτσελόνα πήγε να απειλήσει με τον Λιονέλ Μέσι, που πήρε την μπάλα από τα αριστερά στην περιοχή όπλισε, σούταρε, αλλά ο Μπονούτσι με έξοχο τάκλιν «πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα» του Αργεντινού και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Οι Καταλανοί έφτασαν κοντά στο γκολ στο 3ο λεπτό, αλλά το σουτ του Γκριεζμάν τράνταξε το δεξί δοκάρι του Σέζνι. Η Μπαρτσελόνα είχε μπει πολύ καλύτερα από την Γιουβέντους στο παιχνίδι και τελικά άνοιξε το σκορ στο 14′. Ο Μέσι έδωσε στον Ντεμπελέ, εκείνος έκανε μια όμορφη ατομική ενέργεια, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κιέζα, πήρε ύψος και πήγε στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Σέζνι καταλήγοντας στα δίχτυα (0-1).

Η Γιουβέντουςαπάντησε αμέσως, όταν ο Κουαδράδο βρήκε ωραία στον κενό χώρο τον Μοράτα, που έκανε την κούρσα και νίκησε τον Νέτο στο 15′, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ισπανού.

Ο Μοράτα κατάφερε να σκοράρει και πάλι στο 30ο λεπτό, πάλι μετά από μπαλιά του Κουαδράδο, αλλά για ακόμη μια φορά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος ο Πίρλο άλλαξε τη διάταξε και από 4-4-2 γύρισε το σύστημα σε 3-4-1-2. Αμέσως, φάνηκε πως η Γιουβέντους πατά καλύτερα κι άρχισε να απειλεί. Οι Μπιανκονέρι έφτασαν και πάλι στην επίτευξη ενός γκολ στο 55′, με τον Άλβαρο Μοράτα να είναι για τρίτη φορά σκόρερ. Αλλά το VAR και πάλι έδωσε την λύση και ο Ντάνι Μάκελι ακύρωσε ξανά για οφσάιντ, τέρμα του Ισπανού φορ που ήταν για λίγα εκατοστά εκτεθειμένος.

Η ομάδα του Πίρλο τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντεμιράλ στο 86ο λεπτό. Το τελικό 0-2 για την Μπαρτσελόνα διαμόρφωσε ο Λιονέλ Μέσι από την άσπρη βούλα στο 90+1′.

Γιουβέντους(Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Ντεμιράλ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Μπεντανκούρ (83’ Αρτούρ), Ραμπιό (83’ Μπερναντέσκι), Κουαρδάδο, Κουλουσέφσκι, Κιέζα, Ντιμπάλα, Μοράτα.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Λενγκλέ, Αραούχο (46’ Μπουσκέτς), Σέρχι Ρομπέρτο, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Πιάνιτς, Πέντρι (90’ Μπραϊθγουάιτ), Ντεμπελέ (66’ Φατί), Γκριεζμάν (89’ Φίρπο), Μέσι.

Φερεντσβάρος- Ντιναμό Κιέβου 2-2

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Φερεντσβάρος πήρε τον πρώτο της ιστορικό βαθμό στο Champions League. Οι Ούγγροι ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στην έδρα τους, απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την 3η θέση του ομίλου που οδηγεί στο Europa League και αυτό γιατί οι δύο πρώτες θέσεις μοιάζουν «πιασμένες» από Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ. Στο 28′ με εύστοχο εκτέλεση πέναλτι του Τσιγκάνκοφ η Ντιναμό έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων (43′). Ο Μπουγιάλσκι βγήκε μόνος του από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε για τον Ντε Πένα, που σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι 59′ μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, καθώς ο Ενγκουέν σκόραρε για το 1-2 με δυνατό διαγώνιο σουτ σκόραρε. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 86′, μετά από αποβολή του Σίντορτσουκ.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Φερεντσβάρος που «χτύπησε» στο τέλος. Στο 90ο λεπτό ο Μπολί με σουτ μέσα από την περιοχή, σκόραρε και έκανε το 2-2.

Φερεντσβάρος (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Ντίμπουζ, Λόβρεντσιτς (87’ Μπότκα), Μπλάζιτς, Κοβάτσεβιτς (87’ Ντβάλι), Χέιστερ, Σομάλια, Κχαράτιν (65’ Λαϊντουνί), Σίγκερ (74’ Μακ), Ζούμπκοφ, Ενγκουέν, Ισαέλ (73’ Μπολί).

Ντιναμό Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπόικο, Κετζιόρα, Ζαμπάμγι, Ποπόφ, Καραβάεφ, Σαπαρένκο (89’ Μπαλούλα), Σίντορτσουκ, Μπουγιάλσκι (82’ Χάμας), Τσιγκάνκοφ, Ντε Πένια, Σουπριάχα (90’ Βέρμπιτς).

Τα αποτελέσματα:

Φερεντσβάρος – Ντινάμο Κιέβου 2-2 (59′ Ενγκουέν, 90′ Μπολί / 28′ πεν. Τσιγκάνκοφ, 42′ Ντε Πένα)

Γιουβέντους – Μπαρτσελόνα 0-2 (14′ Ντεμπελέ, 90+1′ Μέσι)